Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy

Już po raz 10. przedsiębiorcy, politycy i eksperci spotykają się w Katowicach, aby rozmawiać o przyszłości Europy.

Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy ma wyjątkowe znaczenie. Po raz pierwszy jego gospodarzem jest Metropolia Śląsko-Zagłębiowska. Podczas otwarcia znaczenie tego momentu podkreślał zarówno prezydent Katowic Marcin Krupa, jak i przewodniczący zarządu Metropolii, Kazimierz Karolczak. Śląsko-Zagłębiowską Metropolię jako przykład udanego projektu podawał też wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Przy okazji wojewoda mówił o Programie dla Śląska, w ramach którego w regionie ma być zainwestowane 40 miliardów złotych w najbliższych latach. Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, mówił o dużej roli samorządu w udanych przemianach naszego regionu.

Pierwszy panel dyskusyjny otwarł jak zawsze Jerzy Buzek. Minister Jacek Czaputowicz i byli premierzy Słowacji - Iveta Radicova, Grecji - George Papandreu, Finlandii - Alexander Stubb i Belgii - Herman Van Rompuy, który był także przewodniczącym Rady Europejskiej, dyskutowali o przyszłości Europy. Nie po raz pierwszy pojawił się temat wielu kryzysów, z jakimi musi się borykać Unia Europejska. Wszyscy dyskutanci podkreślali, że w obliczu kryzysu finansowego, migracyjnego i spadającego zaufania do europejskiej integracji potrzebna jest jedność kontynentu.

W dniach od 14 do 16 maja w Katowicach centrum nie tylko dynamicznego regionu, ale i Europy środkowej, tysiące uczestników z całego świata będą dyskutować o wyzwaniach stojących przed Śląskiem, Polską i Europą. Jak podkreślają uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego, te trzy dni są doskonałą okazją, aby politycy, przedsiębiorcy i eksperci mogli wymienić się swoimi opiniami w celu skutecznej współpracy w przyszłości. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka