Nowy numer 04/2020 Archiwum

W swoich pracach bronił boskiej godności Chrystusa

Pozostawił po sobie wielkie traktaty, wśród których wyróżnia się „Żywot św. Antoniego”, w którym znajdziemy podwaliny pod koncepcję życia zakonnego. 

Św. Atanazy Wielki urodził się w 295 roku w Aleksandrii. W młodym wieku żył w odosobnieniu na pustyni egipskiej, gdzie spotkał św. Antoniego Pustelnika, swego mistrza. W 319 roku przyjął diakonat. Jako sekretarz biskupa Aleksandra brał udział w synodzie w Nicei w roku 325 i przyczynił się do potępienia arian. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


 

Św. Atanazy Wielki zmarł 2 maja 373 roku. Pozostawił po sobie wielkie traktaty, wśród których wyróżnia się „Żywot św. Antoniego”, w którym znajdziemy podwaliny pod koncepcję życia zakonnego. 

W ikonografii św. Atanazy przedstawiany jest w stroju biskupa rytu łacińskiego lub ortodoksyjnego. Czasami jako kardynał albo mnich. Jego atrybutami są: łódka, rylec lub zwój.

« 1 »
 • xmat
  02.05.2018 09:57
  Przypomnijmy początek Atanazjańskiego wyznanie wiary: Ktokolwiek pragnie być zbawiony, przede wszystkim winien się trzymać katolickiej wiary. Jeżeli jej w całości i bez skazy nie zachowa, z pewnością na wieki zginie.
  doceń 1
 • gość
  02.05.2018 10:02
  Ostatnio z niepokojem czytałem list Papieża Franciszka, w który stwierdził, że Chrystus w synagodze przeczytał tekst Pisma i odkrył swoje mesjańskie powołanie. Wiele osób w Kościele twierdzi, że Jezus nie wiedział kim jest i po co się pojawił na ziemi.
 • eko
  02.05.2018 12:10
  Przeczytałem Atanazjańskie wyznanie wiary i mowa w nim głównie o Trójcy Świętej oraz o innych dogmatach: np. zmartwychwstaniu umarłych. Jeśli dobrze rozumiem, to chodzi tu, o to że kto nie wierzy w katolicką (jeszcze sprzed podziału na zachodnie i wschodnie chrześcijaństwo) naukę o Trójcy Świętej ten nie osiągnie zbawienia. Koresponduje to dobrze z tekstem Ewangelii, gdzie napisano, iż kto ustami swymi nie uzna, iż Jezus jest Panem czyli po naszemu Bogiem też nie może być zbawionym.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama