Nowy numer 46/2018 Archiwum

Prezydent: Wspieramy działania naszych sojuszników

Wspieramy te działania, ponieważ były one potrzebne; uczciwe państwa nie mogą dopuścić do tego, żeby niewinni ludzie byli zabijani przy użyciu broni chemicznej - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do międzynarodowej operacji w Syrii.

Połączone wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły nad ranem w sobotę serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku, w którym zginęło ponad 60 osób. Siły zbrojne USA podały, że celem bombardowań był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, zajmujący się technologią broni chemicznej oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims.

Odnosząc się do przeprowadzonej na syryjskim terytorium operacji Andrzej Duda oświadczył, że Polska wspiera te działania, uznając je za potrzebne.

"Jesteśmy członkiem koalicji, jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i, rzecz jasna, popieramy i wspieramy działania naszych sojuszników, zwłaszcza że były to takie działania, o których byliśmy informowani, konsultowani w tych sprawach; nie było to dla mnie żadnym zdziwieniem, że ta interwencja nastąpiła" - mówił prezydent w sobotę dziennikarzom.

Jak przekonywał, uczciwe państwa "nie mogą dopuścić do tego, żeby niewinni ludzie zabijani byli przy użyciu broni chemicznej, bo wszyscy wiemy, że tolerowanie takich działań w efekcie prowadzi do jeszcze gorszych skutków". Zapewnił, że Polska - jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ - patrzy na wydarzenia w Syrii odpowiedzialnie.

Prezydent był pytany m.in., czy w sprawie operacji w Syrii, dzwonił do niego prezydent USA Donald Trump, oraz czy wiedział o terminie planowanej interwencji. W odpowiedzi powtórzył, że Polska była na jej temat informowana i konsultowana, a "współpraca sojusznicza działa". "Tyle mogę państwu w tym momencie powiedzieć" - dodał Andrzej Duda.

Pytany o perspektywy zwiększenia zaangażowania Polski na Bliskim Wschodzie, prezydent zwrócił uwagę na udział polskich żołnierzy w misjach patrolowych i szkoleniowych. Zadania te będą realizowane nadal - zapowiedział.

Jak dodał, Polska jest cały czas w kontakcie ze swoimi sojusznikami i będzie odpowiadała na "bieżące potrzeby". "W tej chwili nie ma takiego planu, aby tam miało nastąpić zwiększenie polskiego kontyngentu, czy też nowy polski kontyngent, ale sytuacja jest dynamiczna" - zaznaczył Andrzej Duda.

Dopytywany o to, jaki - jego zdaniem - może być dalszy rozwój sytuacji w Syrii, odpowiedział, że "każdy". "Proszę nie oczekiwać ode mnie, że ja tutaj będę prorokował" - podkreślił.

Prezydent był też pytany, czy istnieje szansa na dialog z Rosją. Ocenił, że "zawsze jest szansa na dialog", jednak - jak zauważył - jego warunkiem jest chęć dialogu, niestwarzanie sytuacji niebezpieczeńśtwa i niebycie agresorem.

"Rosja niestety dzisiaj okupuje Krym, Rosja de facto okupuje część Ukrainy i to jest problem dzisiaj w relacjach z Rosją każdego kraju, który jest rzeczywiście krajem demokratycznym i każdego kraju, który uczciwie patrzy na otaczający nas świat i chce bezpieczeństwa" - mówił Andrzej Duda.(PAP)

« 1 »

Zobacz także

 • robak
  14.04.2018 21:49
  jak w iraku / tam gdzie od weków byli chrześcijanie już ich nie będzie / przez takie właśnie gadanie /kto sieje wiatr zbiera burze /śzkoda ludzi /pozdrawiam
  doceń 1
 • Qwerty
  14.04.2018 22:06
  Ten niech wykorzysta okazję i siedzi cicho.
  doceń 5
 • ponury
  15.04.2018 00:55
  kłamstwa,kłamstwa,kłamstwa... wstyd mi za takiego prezydenta który przyłącza się do niszczenia kolejnego kraju dla ropy.w Syrii znajdują się złoża ropy porównywalne do tych w Arabii Saudyjskiej
  doceń 4
 • Gość
  16.04.2018 14:13
  Polacy nie dajcie sie oszukać narracji rosyjskiej, która w złym świetle przedstawia odpowiedz USA na ataki chemiczne w Syrii, a co do PAD - powinien być zdecydowanie bardziej proamerykański. A on tylko udaje.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy