Nowy numer 46/2018 Archiwum

Rosyjscy eksperci o nalotach: "bezmyślne" i "symboliczne"

Bombardowania, jakie USA, Francja i Wielka Brytania przeprowadziły w Syrii, przebiegły według najbardziej przewidywalnego scenariusza - oceniają rosyjscy eksperci wojskowi. Porównują oni naloty do meczu, w którym obie strony wcześniej ustaliły przebieg gry.

Atak USA i ich sojuszników na obiekty w Syrii był ograniczony, nie dotknął sił rosyjskich, nie zmieni też sytuacji w wojnie na lądzie, którą wygrywają siły prezydenta Baszara el-Asada - uważa ekspert Rusłan Puchow w dzienniku "Wiedomosti". Ocenia on naloty zachodniej koalicji jako symboliczne.

Zwraca przy tym uwagę na ich aspekt związany z Rosją. Moskwa "w żaden sposób nie zdołała obronić Syrii przed uderzeniem, co stawia jej politykę zagraniczną w trudnej sytuacji" - przyznaje. Zdaniem Puchowa Rosja będzie teraz poszukiwać odpowiedzi na operację sił zachodnich, a odpowiedź ta będzie polegała najprawdopodobniej na zwiększaniu pomocy wojskowej dla Asada.

Iwan Konowałow, dyrektor Centrum Koniunktury Strategicznej, powiedział "Wiedomostiom", że naloty koalicji przebiegły według najbardziej przewidywalnego scenariusza. Określił on bombardowania jako "bezmyślne z wojskowego punktu widzenia". Ocenił także, że można powiedzieć, iż "sytuacja rozwija się według scenariusza najlepszego dla wszystkich stron".

Znany ekspert wojskowy Wiktor Murachowski podkreślił, że podczas operacji starannie ominięto miejsca dyslokacji wojskowych rosyjskich w Syrii. Zdaniem Murachowskiego skutki nalotów nie są tak duże, jak oczekiwano.

Połączone siły amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły nad ranem w sobotę serię ataków w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej przez reżim Baszara el-Asada 7 kwietnia w mieście Duma na wschód od Damaszku; zginęło wówczas ponad 60 osób. Operacja koalicji rozpoczęła się o godz. 4 czasu lokalnego (godz. 3 w Polsce). Siły zbrojne USA podały, że celem bombardowań był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, zajmujący się technologią broni chemicznej oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims.

 

« 1 »

Zobacz także

 • Siloam
  14.04.2018 16:35
  Nie ma żadnych dowodów na to że to Asad użył gazu a nawet wszystko wskazuje na prowokację. Prawda w ogole nie ma dla Zachodu znaczenia.
  doceń 2
 • Gość
  17.04.2018 11:42
  Kto by tam słuchał ruskich ekspertów...kłamią na zamówienie Putina. Rosja na kłamstwie stoi.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy