Nowy numer 15/2020 Archiwum

Wyjątkowa była jego śmierć

Kazał zanieść się do katedry i w obecności kapłanów i ludu zdjął swoje szaty biskupie, wdział pokutny wór, głowę posypał popiołem i zalany łzami odbył spowiedź publiczną.

Izydor urodził się około 560 r. w Kartaginie w Hiszpanii. Wychowywał się i kształcił u boku swego starszego brata Leonarda, biskupa Sewilli. Po jego śmierci objął biskupstwo i podjął wysiłek odnowy Kościoła. Zwołał i kierował synodami w Sewilli i w Toledo, które m.in. ułożyły symbol wiary, odmawiany w Hiszpanii, oraz ujednolicił liturgię. Fundował kościoły, klasztory, szkoły i biblioteki. Izydor zabiegał też o podniesienie poziomu intelektualnego i duchowego kleru. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. Św. Izydor zmarł 4 kwietnia 636 roku. Miał 82 lata. 

W roku 1063 jego śmiertelne szczątki przeniesiono do Lyonu. Formalna kanonizacja Izydora odbyła się dopiero w 1598 roku. Natomiast w roku 1722 papież Innocenty XIII ogłosił św. Izydora doktorem Kościoła. Jest patronem Hiszpanii i Sewilli. 

W ikonografii św. Izydor przedstawiany jest w stroju biskupim. Ma paliusz. Czasami ukazywany jako jeździec na koniu. Jego atrybutem jest miecz.

« 1 »

Polecamy

 • gosć
  04.04.2018 20:57
  Modlitwa do św. Izydora
  Wszechmocny i wieczny Boże, który stworzyłeś nas na Twoje podobieństwo i poleciłeś nam szukać, przede wszystkim, tego co dobre, prawdziwe i piękne, szczególnie w Boskiej Osobie Twego Jednorodzonego Syna, Pana naszego Jezusa Chrystusa, pomóż nam, błagamy Ciebie, przez wstawiennictwo św. Izydora, biskupa i doktora, abyśmy podczas naszych wędrówek w internecie
  kierowali nasze ręce i oczy tylko na to, co podoba się Tobie i traktowali z miłością i cierpliwością
  wszystkie te osoby, które spotkamy przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

  Święty Izydorze, módl się za nami!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama