Nowy numer 41/2019 Archiwum

79-latek rusza po swój 13 szczyt w Koronie Himalajów

Carlos Soria ma już na swoim koncie wiele rekordów: jest najstarszym zdobywcą aż 8 ośmiotysięczników. Ale z Dhaulagiri zmierzy się już po raz... dziewiąty.

Carlos Soria Fontan to wspinacz niezwykły, który łamie w górach najwyższych wiele stereotypów. Wielu wybitnych himalaistów nie dożyło 50 urodzin, Carlos natomiast dopiero po 50-tce zdobył swój pierwszy ośmiotysięcznik. Gdy stanął na szczycie Nanga Parbat miał 51 lat (było to latem 1990 r.). Od tego czasu urodzony w 1939 r. Hiszpan zdobył już 12 z 14 szczytów ośmiotysięcznych. Na ośmiu z nich stanął jako najstarszy zdobywca w historii. Były to:

  • K2 (65 lat, 2004)
  • Broad Peak (68 lat, 2007)
  • Makalu (69 lat, 2008)
  • Gaszerbrum I (70 lat, 2009)
  • Manaslu (71 lat, 2010)
  • Lhotse (72 lata, 2011)
  • Kanczendzonga (75 lat, 2014)
  • Annapurna (77 lat, 2016 r.).

Soria jest tez najstarszym w historii zdobywcą Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. A swoim stylu wspinania niemal 80-letni himalaista stawia nie tyle na szybkość, co na wytrzymałość. Ma tez doskonałe zdolności aklimatyzacyjne. W jednym z licznych udzielonych wywiadów podkreślał, że młodsi koledzy wyprzedzają go w drodze do obozu pierwszego, ale większość z nich daje radę dogonić jeszcze przed trzecim. 

Dhaulagiri to jednak nie bułka z masłem. Carlos wielokrotnie próbował już zdobyć ten ośmiotysięcznik. Po raz pierwszy w 1997 r., po raz ostatni - jesienią 2017. Obecna wyprawa będzie już 9 starciem z Dhaulagiri. Najwyżej na tej górze udało mu się dotrzeć do wysokości ok 7800 m.n.p.m. 

Carlos Soria na K2:

TRAILER K2
Avista Multimedia

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji