Nowy numer 13/2024 Archiwum

Komentarz niepolityczny

Trudno nam sobie wyobrazić, że jesteśmy oprawcami. My - tacy grzeczni, ładni, wychodzący ze sklepów i z gabinetów kosmetycznych.

W pełnym słońcu nie widać naszych grzechów, ale na ciele Chrystusa – tak. W katedrze w Benewencie, gdzie ojciec Pio przyjął święcenia kapłańskie, rzuca się w oczy Jezus wiszący na krzyżu, zwany Chrystusem przestępców. Przez wieki modlili się przed nim uwolnieni z więzienia. Ciało Boga jest dotkliwie znaczone ranami i ściekającą z nich krwią...

Zwykle, zastanawiając się nad Męką Pańską, myślimy, że Jezusa zabili ci gorsi od nas, przestępcy właśnie. W Wielki Piątek warto sobie uświadomić, że to my, z powodu naszych grzechów, jesteśmy przestępcami. Niezależnie od wysokich stanowisk, które piastujemy, nagród, które otrzymujemy, tytułów naukowych i stanu posiadania.

„Być może człowiek żyjący w pełni duchem jest zdolny ocenić, przynajmniej częściowo, tę miłość, która doprowadziła Jezusa do dobrowolnego konania w Ogrodzie Oliwnym (…) ale ten, który żyjąc, oddaje się sprawom materialnym, bardziej zwraca się ku światu niż ku niebu, powinien popatrzeć na Tego, który w omdleniu kona i umiera za niego na krzyżu (…) - napisał ojciec Pio w rozmyślaniach nad Męką Jezusa.

Przewrotność człowieka Wielkiego Piątku polega na tym, że czyni z Boga przestępcę, wiesza Go na krzyżu, a na koniec usprawiedliwia się, że to nie on, ale inni brali udział w tym mordzie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych