Nowy numer 32/2020 Archiwum

Komentarz niepolityczny

Trudno nam sobie wyobrazić, że jesteśmy oprawcami. My - tacy grzeczni, ładni, wychodzący ze sklepów i z gabinetów kosmetycznych.

W pełnym słońcu nie widać naszych grzechów, ale na ciele Chrystusa – tak. W katedrze w Benewencie, gdzie ojciec Pio przyjął święcenia kapłańskie, rzuca się w oczy Jezus wiszący na krzyżu, zwany Chrystusem przestępców. Przez wieki modlili się przed nim uwolnieni z więzienia. Ciało Boga jest dotkliwie znaczone ranami i ściekającą z nich krwią...

Zwykle, zastanawiając się nad Męką Pańską, myślimy, że Jezusa zabili ci gorsi od nas, przestępcy właśnie. W Wielki Piątek warto sobie uświadomić, że to my, z powodu naszych grzechów, jesteśmy przestępcami. Niezależnie od wysokich stanowisk, które piastujemy, nagród, które otrzymujemy, tytułów naukowych i stanu posiadania.

„Być może człowiek żyjący w pełni duchem jest zdolny ocenić, przynajmniej częściowo, tę miłość, która doprowadziła Jezusa do dobrowolnego konania w Ogrodzie Oliwnym (…) ale ten, który żyjąc, oddaje się sprawom materialnym, bardziej zwraca się ku światu niż ku niebu, powinien popatrzeć na Tego, który w omdleniu kona i umiera za niego na krzyżu (…) - napisał ojciec Pio w rozmyślaniach nad Męką Jezusa.

Przewrotność człowieka Wielkiego Piątku polega na tym, że czyni z Boga przestępcę, wiesza Go na krzyżu, a na koniec usprawiedliwia się, że to nie on, ale inni brali udział w tym mordzie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

Dziennikarka działu „Kultura”.

W „Gościu Niedzielnym” od 1988 r. Reportażystka, poetka, krytyk literacki. Należy do: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz do Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej (IEF). Za cykl reportaży o tematyce społecznej otrzymała tytuł „Przyjaciel Ubogich Dzieci Miasta Katowice”, przyznany przez katowicki Dom Aniołów Stróżów. Za cykl reportaży o Polakach żyjących na Wschodzie w 2005 r. uhonorowana została nagrodą Polskie Pióro, przyznawaną przez Pomoc Polakom na Wschodzie. W 2005 r. otrzymała Nagrodę Kultury Miasta Czeladź (miasta rodzinnego). W 2009 r. – II nagrodę w konkursie Silesia Press za reportaż o pracowniku sonderkomando w Oświęcimiu. Była stypendystką wiedeńskiej fundacji „Janineum” (2002) i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie (2003). Jest autorką kilkunastu książek poetyckich oraz dwóch zbiorów reportaży: „Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle” i „Zapisz jako…”,  osobistego wspomnienia o Czesławie Miłoszu „Mój Poeta”, a także biografii Wojciecha Kilara „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” i wywiadu rzeki z Krzysztofem i Elżbietą Zanussi „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Jej utwory zostały przetłumaczone na języki: rosyjski, litewski, białoruski, ukraiński, włoski, węgierski, francuski, niemiecki, angielski, arabski. Jej obszar specjalizacji to reportaże, obszerne wywiady z ludźmi kultury i sztuki (m.in. Josifem Brodskim, Czesławem Miłoszem, Wojciechem Kilarem, Adamem Zagajewskim, Ewą Lipską, Agnieszką Holland).

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także