Nowy numer 32/2020 Archiwum

Bardzo ważny głos

Darek Malejonek nie mógł lepiej wstrzelić się z tą płytą.

Trafił w sam środek gorącej dyskusji, która przetacza się przez światowe media.

Album „Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata” jest głosem w tej debacie. Przypomnieniem, właściwym postawieniem akcentów, rzuceniem światła na tonącą w mroku rzeczywistość.

Choć Rzeczpospolita – zwana przez wieki „paradisus Iudaeorum”, czyli rajem dla Żydów – stała się jedynym krajem w Europie, w którym za pomoc w ich ratowaniu płaciło się śmiercią, to właśnie Polacy stanowią największą grupę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (na 20 tysięcy medali w Yad Vashem blisko 7 tysięcy przyznano Polakom). To krótkie jednozdaniowe przypomnienie dla przyzwyczajonych do narracji „Pokłosia”.

Nowy album Maleo Reggae Rockers przybliża mroczną rzeczywistość Holocaustu i niezwykłą odwagę Polek ratujących przed zagładą uciekinierów z getta. To kontynuacja projektu „Panny wyklęte”, który zaowocował już czterema płytami („Morowymi pannami”, „Pannami wyklętymi” i dwoma krążkami „Panny wygnane”).

Imponujący jest sam „spis lokatorek”, które nagrały krążek: Aleksandra Nowak, Angelika Korszyńska-Górny, Ania Rusowicz, Anna Szafraniec, Anna Witczak-Czerniawska, Basia Pospieszalska, Dore, Fala, Gonix, Kasia Malejonek, Kasia Moś, Katarzyna Cerekwicka, Katarzyna Groniec, Lilu, Mona, Olga Szomańska i Renata Przemyk.

*

Maleo Reggae Rockers i goście PANNY SPRAWIEDLIWE WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA. Wyd. Narodowe Centrum Kultury, 2018 r.

OKNO JULII - Olga Szomańska & Maleo Reggae Rockers
Darek Malejonek

« 1 »

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także