Nowy numer 24/2018 Archiwum

Bp Śmigiel: Franciszek odcina się od tryumfalnej wizji Kościoła

Nie można mówić o rewolucyjnej zmianie, która zakłada zerwanie z tradycją, raczej jest to kontynuacja nauczania i misji poprzedników: św. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. W jednym wszakże przypadku jest to papież zerwania, a mianowicie odcina się od tryumfalnej wizji Kościoła - uważa bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz toruński. Z okazji przypadającej 13 marca 5. rocznicy pontyfikatu Franciszka KAI przygotowała sondę pt. "Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół?".

Poniżej publikujemy komentarz biskupa Wiesława Śmigla:

Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół?

Niewątpliwie papież Franciszek odmienił Kościół, zresztą jak jego wielcy poprzednicy. Przyszedł przecież z dalekiego kraju, z otrzymanymi charyzmatami i własnym doświadczeniem wspólnoty Kościoła.

Nie można mówić o rewolucyjnej zmianie, która zakłada zerwanie z tradycją, raczej jest to kontynuacja nauczania i misji poprzedników – św. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. W jednym wszakże przypadku jest to papież zerwania, a mianowicie odcina się od tryumfalnej wizji Kościoła.

Po prostu nasz Ojciec Święty nieco inaczej rozkłada akcenty. Przede wszystkim podkreśla ewangelizację, która jest głoszeniem Dobrej Nowiny. Ponadto zwraca uwagę na peryferie, czyli dowartościowanie tego, co słabe, skromne, pokorne, często zapomniane lub zagubione. Stąd troska papieża Franciszka o nowy zapał misyjny, bo poszukiwać, odnajdywać, towarzyszyć i pomagać w powrocie tym, którzy się z różnych powodów zagubili.

Papież Franciszek otwiera drzwi Kościoła na poranionych i poszukuje dróg ich powrotu. Stąd troska o duszpasterstwo związków niesakramentalnych. Jest to również papież szerzący Miłosierdzie Boże, w tym nawiązuje do przesłania św. Jana Pawła II. Jednak w misji miłosierdzia podkreśla, że jedną z jego istotnych form jest pomoc biednym, zmarginalizowanym i potrzebującym.

To papież rozdający chleb ubogim!

« 1 »

Zobacz także

 • Anna F.
  08.03.2018 07:11
  Elegancki ten biskup.
  doceń 5
 • niewierny
  08.03.2018 07:56
  @anda bo lekarza potrzebują chorzy a nie Ci co się dobrze mają
 • thorgi
  08.03.2018 10:29
  Żebyśmy przez to 'odcianania się' nie odcięli się od Ewangelii i nie stworzyli 'najnowszego testamentu' (jak pisał ks. Węgrzyniak na swoim blogu)
  doceń 6
 • Boromir
  08.03.2018 20:52
  Ale ja w sumie nie rozumiem czepiania się tego mitycznego triumfalizmu. Jego przeciwienstwem jest, przecież nie pokora, ale poczucie klęski, porażki. Zwycięstwo Chrystusa nad grzechem to jeden wielki TRIUMF. Kościół MA być triumfalistyczny, a nie przegrany.
  doceń 12

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama