Nowy numer 24/2018 Archiwum

"Telefon w konfesjonale jest nadużyciem"

Ksiądz używający komórki podczas spowiedzi dopuszcza się poważnego nadużycia. Niewyobrażalne jest, by w czasie sakramentu pokuty spowiednik równocześnie korzystał z mediów społecznościowych czy pisał SMS-y.

O tym grzechu niektórych kapłanów mówił kard. Mauro Piacenza, otwierając doroczny watykański kurs forum wewnętrznego dla spowiedników z całego świata. Organizowany on jest tradycyjnie przez kierowaną przez niego Penitencjarię Apostolską w czasie Wielkiego Postu.

Korzystanie z komórki w konfesjonale kard. Piacenza jednoznacznie nazwał „ateizmem praktycznym”, który „ukazuje kruchość wiary samego spowiednika w to nadprzyrodzone wydarzenie łaski” dokonujące się podczas spowiedzi. Penitencjarz Większy zwrócił uwagę, że nie może mieć miejsca sytuacja, w której spowiednik wchodzi do konfesjonału z włączonym telefonem.

Zwieńczeniem watykańskiego kursu będzie liturgia pokutna w bazylice watykańskiej, którą w piątek po południu poprowadzi Franciszek. Zarówno papież, jak i spowiednicy zasiądą po niej do konfesjonałów. W ten sposób Watykan kolejny już raz przyłączy się do światowej akcji „24 godziny dla Pana”.

« 1 »

Zobacz także

 • jan
  06.03.2018 15:46
  Bardzo odkrywcze.
  doceń 9
 • TomaszL
  06.03.2018 15:52
  Pytanie czy próby zamiany spowiedzi na pomoc psychologiczną lub na zmianę charakteru sakramentu na pomoc duchową nie są także nadużyciem?
  Może warto jednak z troską zająć się tym Sakramentem i nie rozmieniać go na drobne?
  doceń 4
 • xyz
  07.03.2018 02:34
  A CO JAK NIKT SIE NIE SPOWIADA A MOZNA PRZECIEZ ODMAWIAC BREWIARZ ALBO INNE MODLITWY ZA POMOCA KOMORKI???
 • Alicja
  09.03.2018 14:01
  To ksiezom trzeba o tym mowic???
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama