Nowy numer 25/2018 Archiwum

"DGP": Dzieci w psychicznej rozsypce

Liczba najmłodszych z problemami psychicznymi rośnie w zastraszającym tempie. Tak źle jeszcze nie było, a eksperci przy resorcie zdrowia pracują nad planem ratunkowym, który może zacząć działać od stycznia 2019 r. - informuje w poniedziałek "DGP".

Według informacji gazety, od 2019 r. może wystartować program, który ma zmienić te sytuację. "Psycholog w każdej szkole, terapeutyczne zespoły mobilne i szybko dostępna terapia rodzinna - to elementy projektu stworzonego przez zespół ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży" - czytamy.

Podstawa pomocy ma być rozwinięcie oferty psychologicznej blisko zamieszkania dziecka. "Tak jak w przypadku dorosłych, ważny jest rozwój opieki środowiskowej. Model musi się jednak różnić od tego dla dorosłych, ponieważ dzieci mają inne potrzeby" - tłumaczy dr hab. Barbara Remberk, konsultant w dziecinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

W założeniu ma być trójstopniowy model opieki: będzie się zaczynał od różnych, niemedycznych form pomocy w środowisku dziecka (dom rodzinny, szkoła), drugim stopniem będzie leczenie ambulatoryjne - w poradniach, a dopiero w ostatnim - szpital.

Plan zakłada też wprowadzenie nowego zawodu: terapeuty środowiskowego dzieci i młodzieży. Do jego zadań należeć będzie koordynacja, wsparcie i współpraca ze specjalistami ze szkoły.

« 1 »

Zobacz także

 • Tobi
  05.03.2018 15:28
  Po co w szkołach psychologowie, którzy ciągle będą siedzieć w papierach. Nie pomogli i nie pomogą. Dzieci dalej będą w siedzieć w komórkach. Rozumiem, że te potrzeby wmawiają psychologowie. Pogratulować skutecznego lobbingu.
  doceń 4
 • Kris
  05.03.2018 17:25
  Czy tylko komorki sa odpowiedzialne za zastraszajace tempo wzrostu ADD, ADHD, learning disabilities, anxiety i autysmu w calym zachodnim swiecie a w Ameryce PLn. szczegolnie?
 • kret
  07.03.2018 19:58
  Najważniejsze!chce żyć dla innych czy w swojej codziennie tworzonej rodzinie?Dla innych- dla ich poklasku, zazdrości, akceptacji itp.Dla swojej rodziny- którą tworzę codziennie i codziennie odpowiadam sobie na pytanie: to co jest najważniejsze?wszystko inne czy dobro moich bliskich?a pomaga mi w tym Bóg, wiara, słuchanie tego, co Bóg ma do powiedzenia o szczęściu.Co ma Bóg do powiedzenia?stworzyłem Cie człowieku i pragnę Twego dobra- mówi Bóg! Więc w trudach życia Bóg tak daje szczęście człowiekowi....
  doceń 2
 • niewiasta
  09.03.2018 14:38
  Nie ma miejsca dla dzieci w naszym społeczeństwie. Dzieci przeszkadzają wielu ludziom, poczynając od aborcji kończąc na braku miejsca do zabawy na podwórkach. Aborcja oznacza, że komuś przeszkadza nienarodzone dziecko, a gdy się urodzi, przeszkadza dalej.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama