Nowy numer 13/2020 Archiwum

Kary dla Greenpeace'u za wtargnięcie na teren elektrowni atomowej

Działacze organizacji ekologicznej Greenpeace usłyszeli we Francji wyroki za wtargnięcie w ubiegłym roku na teren elektrowni atomowej. Aktywiści chcieli zademonstrować zagrożenia bezpieczeństwa na terenie obiektu. Sąd orzekł też grzywnę dla samej organizacji.

Sąd w północnej Francji wymierzył we wtorek karę w wysokości 20 tys. euro dla organizacji Greenpeace za wtargnięcie na teren elektrowni atomowej Cattenom w październiku. Sąd zarządził też 50 tys. euro odszkodowania dla operatora elektrowni, państwowej spółki energetycznej EDF. EDF wnioskowała o 700 tys. euro odszkodowania. Greenpeace zapowiedziała odwołanie od wyroku.

W tej samej sprawie skazano dziewięciu aktywistów organizacji. Siedem osób usłyszało wyrok pięciu miesięcy więzienia w zawieszeniu. Dwie osoby, które brały udział w podobnych akcjach w przeszłości, skazano na dwa miesiące więzienia. Jak zaznacza Reuters, tak niskie wyroki pozbawienia wolności we Francji zazwyczaj są zamieniane na prace społeczne.

"EDF chciała uderzyć w nasz budżet, by zablokować nasze przyszłe akcje. Nie powstrzyma nas to przed demaskowaniem zagrożeń bezpieczeństwa w elektrowniach atomowych EDF" - powiedział Cyrille Cormier z Greenpeace'u.

W październiku ośmiu działaczy Greenpeace'u wtargnęło do francuskiej elektrowni atomowej i odpaliło fajerwerki, apelując o lepsze środki bezpieczeństwa przy składowaniu odpadów promieniotwórczych.

« 1 »

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama