GN 19/2022 Archiwum

Ruch opóźnia starzenie mózgu i chroni przed Alzheimerem

Kolejne badania dostarczają dowodów na to, że brak aktywności fizycznej przekłada się na szybsze obniżenie sprawności intelektualnej.

Badania przeprowadzone przez dr Kim Ding z University of Texas Southwestern są kolejnymi, które ukazują wpływ aktywnego trybu życia i uprawiania sportu na rozwój choroby Alzheimera i starzenia się mózgu. W programie wzięło udział 81 osób, których średnia wieku wynosiła 65 lat. 55 z nich miało wczesne objawy problemów z pamięcią lub łagodne zaburzenia poznawcze. Przebadano ich wydolność tlenową oraz przeprowadzono testy funkcji poznawczych, w tym pamięci. Z badań wynika, że u osób bardziej aktywnych fizycznie, starzenie mózgu przebiega łagodniej -  wolniej następowała dystrofia neurytów w istocie białej mózgu.

O podobnych obserwacjach mówiono podczas konferencji naukowej "Choroba Alzheimera – czy można przed nią uciec?" zorganizowanej w 2017 r. w Katowicach. Geriatra dr Jarosław Derejczyk podkreślał wtedy, że w sytuacji, gdy nie dysponujemy skutecznymi lekami zatrzymującymi chorobę Alzheimera, konieczna jest świadoma profilaktyka. Taki tryb życia, który pozwoli przedłużyć żywotność mózgu. Specjalista mający na co dzień kontakt z leczeniem osób starszych podkreślał, że istotnymi elementami troski o zdrowie mózgu jest aktywny tryb życia, unikanie dymu tytoniowego, ale również zdrowa dieta i regularny sen. Okazuje się zatem, że tryb życia, który jest zdrowy dla naszego serca, jest również korzystny dla mózgu.

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się