Nowy numer 24/2018 Archiwum

Watykan wyjaśnia sytuację w zbuntowanej diecezji Ahiara

Odpowiedzialna za Kościoły lokalne na terenach misyjnych Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów opublikowała dzisiaj oświadczenie w związku z sytuacją w nigeryjskiej diecezji Ahiara. Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich mianowanego ponad 5 lat temu jej ordynariusza, bpa Petera Ebere Okpaleke, a jednocześnie podziękował mu za jego miłość do Kościoła. Jak wiadomo pochodził on z innego plemienia niż dominujące na tym obszarze. Jednocześnie jej administratorem apostolskim sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis mianował ordynariusza diecezji Umuahia, Luciusa Iwejuru Ugorji.

Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów poinformowała, że Ojciec Święty, zgodnie z wydanymi w czerwcu i lipcu 2017 roku instrukcjami otrzymał 200 listów od poszczególnych kapłanów diecezji Ahiara, w których wyrazili jemu posłuszeństwo i wierność. Jednak niektórzy księża wskazywali na swoje trudności psychologiczne współpracy z biskupem po latach konfliktu. Biorąc pod uwagę ich skruchę, Ojciec Święty postanowił nie nakładać sankcji kanonicznych i poinstruował Kongregację Ewangelizacji Narodów, aby odpowiedziała na każdy z listów. W związku z tym Kongregacja wezwała każdego kapłana, aby zastanowił się nad poważnymi szkodami wyrządzonymi Kościołowi Chrystusowemu i wyraziła nadzieję, że w przyszłości już nigdy nie powtórzą tak nieuzasadnionych działań przeciwko biskupowi, który został mianowany zgodnie z prawem przez Papieża.

„Ojciec Święty jest wdzięczny wszystkim wiernym: kapłanom, zakonnikom i świeckim, którzy okazali bliskość Jego Ekscelencji, bpowi Okpaleke i wspierali go swoimi modlitwami. Jest także wdzięczny biskupom Konferencji Episkopatu Nigerii za wsparcie udzielone ich bratu biskupowi, któremu przekazuje specjalne błogosławieństwo apostolskie” – czytamy w komunikacie.

Papież Franciszek podziękował również kardynałowi Johnowi Onaiyekanowi, który przez minione 5 lat pełnił posługę jako administrator apostolski oraz przewodniczącemu Konferencji Episkopatu, arcybiskupowi Ignace Kaigamie a także metropolicie Owerri, abp. Anthony Obinnie , za wysiłki podjęte w celu rozwiązania tej żałosnej sytuacji. „Na razie Ojciec Święty nie zamierza mianować nowego biskupa w Ahiara, ale zastrzega sobie prawo do dalszej szczególnej troski o tę diecezję, wyznaczając nowego administratora apostolskiego, Sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis, w osobie bpa Luciusa lwejuru Ugorji, biskupa diecezji Umuahia, któremu udziela wszystkich uprawnień zarezerwowanych dla ordynariusza. Ojciec Święty, towarzysząc modlitwą w tej nowej fazie życia Kościoła w Ahiara ma nadzieję, że dzięki nowemu administratorowi apostolskiemu Kościół lokalny odzyska witalność i nigdy więcej nie dozna takich działań, które tak bardzo ranią Ciało Chrystusa” – czytamy w komunikacie Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

« 1 »

Zobacz także

 • gość
  19.02.2018 18:00
  Którego biskupa ludność miejscowa nie chciała? Czy tego , który był tam 5 lat, czy nowego mianowanego przez Franciszka w zeszłym roku? Tekst jest tak napisany, że nie wiadomo o co chodzi?
  doceń 16
 • Bartosik
  19.02.2018 20:39
  Trochę pogmatwane, więc mam pytanie, może ktoś się lepiej orientuje - czy bp Okpaleke był w końcu biskupem tej diecezji (z kanonicznym objęciem - wiem, że ingresu nie było, ale może odpowiednie procedury były), czy był przez te 5 lat tylko "nominatem"?
  doceń 8

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama