Nowy numer 33/2018 Archiwum

Papież: Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie ukrzyżowani jak Jezus

Większość wiernych Kościoła grecko-melchickiego została ukrzyżowana tak jak Jezus – powiedział papież na porannej Eucharystii w swej watykańskiej rezydencji.

Koncelebrował ją wraz z nowym patriarchą tego wschodniego Kościoła Józefem Absim, który w czerwcu zastąpił na tym stanowisku Grzegorza III  Lahama. Tym razem Franciszek nie wygłosił homilii, lecz w krótkim pozdrowieniu wyjaśnił znaczenie tej liturgii.

"Ta Msza, sprawowana wraz z naszym bratem patriarchą Józefem, ustanawia apostolską jedność. Jest on ojcem pradawnego Kościoła i przychodzi uścisnąć Piotra, by powiedzieć: trwam w jedności z Piotrem. Takie znaczenie ma ta dzisiejsza liturgia: uścisk ojca pewnego Kościoła z Piotrem. Kościoła bogatego, o własnej teologii wewnątrz teologii katolickiej, o własnej, wspaniałej liturgii. Kościoła, którego lud, większość tego ludu jest ukrzyżowana tak jak Jezus. Ofiarujemy tę Mszę za ten lud, za ten lud, który cierpi, za chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie, którzy poświęcają swe życie, swe dobra, swój majątek, i cierpią wygnanie. I ofiarujemy tę Mszę za posługę naszego brata Józefa” – powiedział Ojciec Święty.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama