Nowy numer 21/2018 Archiwum

Izrael: Komisja Knesetu może wezwać do odwołania ambasador Azari

Członkowie komisji spraw zagranicznych Knesetu przygotowują inicjatywę, w ramach której chcą zażądać odwołania na konsultacje ambasador Izraela w Warszawie Anny Azari w proteście przeciwko nowelizacji ustawy o IPN - podały w poniedziałek izraelskie media.

Jak pisze portal Times of Israel, powołując się na izraelskiego nadawcę publicznego, pomysłodawczynią odwołania Azari jest zasiadająca w komisji spraw zagranicznych i obrony izraelskiego parlamentu deputowana centrolewicowego Bloku Syjonistycznego Ajelet Nahmias-Werbin. Udało jej się zdobyć poparcie dla inicjatywy zarówno deputowanych opozycyjnych, jak i tych należących do rządzącej koalicji.

Nahmias-Werbin uważa, że komisja powinna najpierw przeprowadzić wewnętrzną debatę na ten temat, a następnie oficjalnie wezwać rząd do odwołania ambasador Azari, by "wywrzeć presję na Polskę w celu podkreślenia powagi sprawy" - pisze Times of Israel.

Nie jest jasne, czy pomysł popiera przewodniczący komisji Awi Dichter z partii Likud premiera Benjamina Netanjahu.

Członek komisji Ofer Szelach z centrowego ugrupowania Jest Przyszłość (Jesz Atid) powiedział izraelskiemu radiu, że sprzeciwia się odwołaniu Azari, gdyż nie pomogłoby to w znalezieniu rozwiązania polsko-izraelskiego sporu dyplomatycznego.

"Izrael wyraził swój sprzeciw i musi nadal to robić. Ta ustawa (o IPN - PAP) jest haniebna i nie ma sposobu, by wyjaśnić ją w Izraelu, ale musimy patrzeć w przyszłość. Odwołanie ambasadora to nic strasznego, ale nie popieram tego" - powiedział Szelach.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę we wtorek; postanowił jednocześnie - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

W reakcji na decyzję Dudy izraelskie MSZ oświadczyło, że wciąż liczy na wprowadzenie "zmian i poprawek". Resort zapewnił też, że "Izrael nadal pozostaje w kontakcie z polskimi władzami" i przypomniał, że "wyrażał obawy" w związku z nowelizacją polskiego prawa.

« 1 »

Zobacz także

 • sp
  12.02.2018 12:36
  Epitety to nie historia.
  doceń 0
 • MiB
  12.02.2018 12:42
  Niech odwołują ... kłamcą i oszustom mówimy STOP
  doceń 2
 • Stanisław_Miłosz
  12.02.2018 12:45
  Warto to było przez już dziesiątki lat "wolnej polski" Izraelitom w miejsca ciemniejsze niż u murzynów włazić?
  Teraz się będzie czkawka po tych poddańczych gestach jak serial o niewolnicy Isaurze ciągnąć.
  doceń 2
 • zw
  13.02.2018 07:47
  Reczywiscie, p.ambasador sie zbłaźniła i powinna zostać zmieniona!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama