Nowy numer 43/2019 Archiwum

Kolejna decyzja ws. wyprawy na K2

Dwa wypadki na Drodze Basków przesądziły o rezygnacji z tego warianty wspinaczki. Co dalej z wyprawą?

W ostatnim tygodniu dwóch wspinaczy z narodowej zimowej wyprawy na K2 uległo wypadkowi w czasie wspinaczki Drogą Basków. Najpierw spadający kamień ranił Adama Bieleckiego. Jego obrażenia wymagały założenia sześciu szwów. Uczestnikiem kolejnego wypadku był Rafał Fronia, któremu spadające kamienie złamały przedramię. Bielecki wraca do zdrowia w bazie, Fronia z kolei podjął decyzje o rezygnacji z dalszej wspinaczki i powrocie do kraju. Polak został w niedzielę zabrany przez śmigłowiec do Skardu.

Wobec dużego zagrożenia spadającymi kamieniami Krzysztof Wielicki poinformował o rezygnacji z dalszego szturmowania Drogi Basków i podjęciu akcji górskiej na Drodze Pierwszych Zdobywców - tzw. Żebrze Abruzzi. To decyzja konieczna ze względów bezpieczeństwa, jednak znacznie zmniejsza szanse na sukces wyprawy i odnotowanie pierwszego w historii wejścia zimowego na K2, gdyż nie licząc zdobytej już aklimatyzacji praktycznie całą pracę związaną z zakładaniem lin poręczowych czy obozów trzeba wykonać od początku, a czasu do końca zimy coraz mniej.

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji