Nowy numer 13/2020 Archiwum

Merkel przypomina o odpowiedzialności Niemiec za Holokaust

Kanclerz RFN w opublikowanym w sobotę nagraniu wideo odniosła się do dyskusji wokół polskiej ustawy o IPN.

"Żeby nie mieszać się w sprawy polskiego ustawodawstwa, jako kanclerz Niemiec chcę tylko powiedzieć, że jako Niemcy ponosimy odpowiedzialność za wydarzenia, do których doszło podczas Holokaustu, podczas Szoah, za czasów narodowego socjalizmu" - powiedziała Merkel w podcaście zamieszczonym w sobotę na jej stronie internetowej przed zapowiedzianą na piątek wizytą premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie.

"Istniały obozy koncentracyjne, za które Niemcy ponoszą odpowiedzialność. Ta odpowiedzialność obowiązuje nadal i każdy rząd niemiecki będzie ją na siebie brał" - dodała. Jak podkreśliła, "tylko na takiej podstawie możemy kształtować dobrą i wspólną przyszłość z Polską, ale też z całą Europą i światem".

Merkel wyraziła zadowolenie ze zbliżającej się wizyty szefa polskiego rządu w Niemczech i tym samym z "możliwości otwarcia nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich". Przypomniała, że od podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy mija w tym roku 27 lat; dokument ten wskazała jako bazę, na której rozwinęła się "żywotna współpraca, która jest stabilna, nawet jeśli w niektórych kwestiach utrzymują się różnice zdań".

Odnośnie sporu między rządem Polski a Komisją Europejską w sprawie praworządności niemiecka kanclerz jako właściwe miejsce do dyskusji na ten temat wskazała Brukselę. Podkreśliła jednocześnie, że kraje, które przystąpiły do Unii Europejskiej, "zobowiązały się do przestrzegania zasad państwa prawa".

Na pytanie o możliwość wypracowania wspólnego rozwiązania z Polską i innymi krajami Europy Wschodniej w sprawie wyzwań związanych z migracją, Merkel zaznaczyła, że UE potrzebuje "wspólnego, europejskiego systemu azylowego". Wskazała, że z jednej strony obejmuje to skuteczniejszą ochronę granic zewnętrznych Unii i walkę z przyczynami migracji, a z drugiej - wypracowanie zasad podziału między państwa unijne obciążeń związanych z kryzysem migracyjnym.

Jak oceniła, w pierwszej kwestii "panuje pełna zgoda, także ze strony Polski"; przypomniała też o rozpoczętych już wspólnych projektach, np. w Jordanii. W drugiej sprawie istnieją różne stanowiska i rozmowy na ten temat musimy prowadzić dalej - dodała Merkel.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę we wtorek, jednocześnie postanowił skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.

3 stycznia szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel w wydanym oświadczeniu zapewnił, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne". Odnosząc się do dyskusji wokół ustawy o IPN, podkreślił, że tylko "staranna ocena własnej historii może przynieść pojednanie".

« 1 »

Polecamy

 • E.
  10.02.2018 14:25
  A podobno Niemcy nie przyznają się do winy...
  doceń 2
 • BODO
  10.02.2018 16:36
  NA TYM POLEGA PEDAGOGIKA PRAWDY!
  doceń 2
 • Tomasz
  10.02.2018 16:39
  E. Jak widać rząd się przyznaje. Niestety, przeciętny młody człowiek z Niemiec łyka "polskie obozy" w prasie niemieckiej bez oporu... I nie tylko młody człowiek i nie tylko w Niemczech...
  doceń 2
 • wujek_Olek
  10.02.2018 22:56
  wujek_Olek
  Merkel ma oczywiście rację, ale problem ówczesnych Niemiec nie spadł z nieba.
  Właściwa narracja nie może pominąć deklarowanego celu III. Rzeszy, „przestrzeń życiowa na wschodzie”, o której pisał Hitler w „Mein Kampf” w r. 1925. III. Rzesza zamierzała zagarnąć tereny od wschodu Niemiec po Ural. Pierwszy krok to Polska. Sojusz ZSRR i III. Rzeszy był taktyczny, zresztą bolszewia i narodowi socjaliści to dwie strony tego samego bezbożnego medalu w tradycji (nied-)oświecenia rewolucji francuskiej markiza de Sade.
  Inaczej jak bolszewia, która każdego poddanego przyjęła by jako swojego proletariusza, ideologia III. Rzeszy opierała się a) na „nauce” Rassenkunde, z fundamentem teorii ewolucji Darwina. Tu „gorsze” „rasy” chciano wytępić, przez Zagładę, ale i pracę (Vernichtung durch Arbeit). Tu nie każdy mógł stać się „swoim”, mimo szczerych chęci i poddaństwa. Jak i b) na wyznawanej i praktykowanej do dzisiaj „na zachodzie” eugenice. Hasło Nietzsche „Słabi i nieudani niech sczezną: pierwsza zasada naszej miłości dla ludzi. I pomóc należy im jeszcze do tego” jest dla "naszych" do dzisiaj aktualne, taki ich "humanizm".
  Nasza IV. neoliberalna LBGTQIAZD…Rzesza, z Merkel/Macron/Trudeau/... na czele, chce -w tej tradycji- z wszystkich nas zrobić poddanych konsumentów-onanistów, tak jak Islam robi abdullahów …, dwa uniwersalne i naprawdę inkluzyjne totalitaryzmy. Taka dzisiejsza narracja i deklaracja pani Merkel uwagę od tego odwraca.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama