Nowy numer 15/2020 Archiwum

Kwieciński: relacje Polski z USA są naprawdę dobre

Minister inwestycji i rozwoju stwierdził, że błąd komunikacyjny związany z nowelizacją ustawy o IPN można jeszcze naprawić.

Szef MIiR od piątku do niedzieli przebywa z wizytą w amerykańskim Miami. W piątek, pierwszego dnia wizyty wziął udział w Polsko-Amerykańskim Szczycie Przywództwa: Polska Strefa Inwestycji. Natomiast w sobotę ma otworzyć Kongres 60 milionów, którego nazwa nawiązuje do liczby Polaków na świecie. Ideą leżącą u podstaw kongresu jest integracja polskich środowisk biznesowych działających w Polsce i poza granicami kraju.

W rozmowie wyemitowanej w sobotę w TVP Info Kwieciński przekonywał, że relacje Polski z USA są "naprawdę dobre". "Rozmawiamy na wszystkich poziomach, szczególnie na poziomie rządowym" - zaznaczył.

Kwieciński pytany, czy na współpracę Polski i Stanów Zjednoczonych może wpłynąć nowela ustawy o IPN, która wywołała krytykę m.in. właśnie ze strony USA, odpowiedział: "To co się tutaj zdarzyło, jest dla nas takim dobrym potwierdzeniem tego, że czasami trzeba nawet trochę więcej, niż się planuje, rozmawiać. Przede wszystkim starać się komunikować" - ocenił minister.

Wskazał, że komunikować należy zwłaszcza te decyzje prawne i biznesowe, które - jak mówił - "nie tylko bezpośrednio, ale czasami pośrednio mogą dotyczyć naszych partnerów zagranicznych". "To jest pewien błąd komunikacyjny, który nam się zdarzył, który może nie do końca żeśmy najlepiej ocenili, ale który - proszę mi wierzyć - z nawiązką w tej chwili nadrabiamy" - zapewnił. Jak podkreślił, potrzebny jest dialog, spotkania oraz wzajemne tłumaczenie swoich decyzji.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelę ustawy o IPN; jednocześnie zdecydował, że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa. Nowela wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

« 1 »

Polecamy

 • wujek_Olek
  10.02.2018 15:46
  wujek_Olek
  Relacje naprawde wspaniale, np wizy tylko w jedna strone. Jedem das Seine.
  doceń 2
 • Anonim (konto usunięte)
  10.02.2018 20:54
  "relacje Polski z USA są naprawdę dobre" - tak jak kiedyś z Sowietami, my im węgiel a oni od nas zboże.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama