Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Multimedaliści wszech czasów

Marit Bjoergen zajęła drugie miejsce w biegu łączonym, zdobywając 11. medal igrzysk olimpijskich. Dotychczas najwięcej krążków w historii zdobył jej rodak Ole Einar Bjoerndalen.

Liderem klasyfikacji wszech czasów wśród medalistów zimowych igrzysk jest norweski biathlonista Ole Einar Bjoerndalen. Od 1998 roku i olimpiady w Nagano zdobył 13 medali - osiem złotych, cztery srebrne i jeden brązowy. 44-letni zawodnik dorobku już jednak nie powiększy, bowiem nie znalazł się w składzie reprezentacji na igrzyska w Pjongczangu.

W zestawieniu, w którym uwzględniono zdobywców co najmniej czterech złotych medali, znalazło się 36 sportowców. Czołową lokatę w rankingu medalistów "białej" olimpiady zajmuje włoska biegaczka narciarska Stefania Belmondo, ale tylko dwa z jej 10 krążków było z najcenniejszego kruszcu.

Z kolei dla Kalli sobotnie złoto było trzecim w karierze na igrzyskach i jej też nie ma na poniższej liście.

Najlepsi z biało-czerwonych są biegaczka Justyna Kowalczyk oraz skoczkowie Kamil Stoch i Adam Małysz. Kowalczyk ma w kolekcji pięć medali - dwa złote, srebrny i dwa brązowe, Stoch to dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi, natomiast Małysz, który już zakończył karierę, wywalczył cztery krążki - trzy srebrne i brązowy.