Nowy numer 41/2019 Archiwum

Mózgi przyjaciół

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Dartmouth College (USA) wynika, że mózgi osób, które są przyjaciółmi, funkcjonują w podobny sposób.

To podobne funkcjonowanie stanowi – innymi słowy – niemal identyczny „wzór aktywności sieci neuronalnych w rejonach odpowiedzialnych za przetwarzanie emocji, ukierunkowywanie uwagi i rozumowanie”. A jeszcze inaczej ujmując temat – odkryto, że przyjaciele podobnie reagują na bodźce pochodzące z otoczenia. Do takich wniosków doszła grupa naukowców, którzy w badaniach wykorzystywali funkcjonalny rezonans magnetyczny. Grupa ochotników oglądała filmy o różnej tematyce, a w tym czasie naukowcy przyglądali się, jak funkcjonują ich mózgi. Po badaniu byli w stanie określić relacje pomiędzy poszczególnymi uczestnikami eksperymentu. Na razie nie wiadomo, czy wybieramy sobie przyjaciół wśród tych, którzy myślą tak jak my, czy też przyjaciele w jakiś sposób „dostrajają” swoje mózgi. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji