Nowy numer 27/2020 Archiwum

Helmut Kohl wspierał byłych esesmanów

Helmut Kohl w młodości wspierał finansowo byłych SS-manów oraz ich rodziny – pisze niemiecki tygodnik „Der Spiegel”.

Pismo twierdzi, że dotarło do nowych dokumentów wskazujących, że Kohl miał przekazywać „Stowarzyszeniu Samopomocy Byłych Członków Waffen-SS” (HIAG) do 200 marek rocznie.

Organizacja nazywana „Hilfswerk Hausser” na cześć generała Reichswehry i Waffen-SS Paula Haussera pomagał m.in., uwięzionym po procesach Norymberskich SS-manom. Głównymi celami organizacji była pomoc weteranom, działania na rzecz ich rehabilitacji oraz walka o świadczenia socjalne, w tym prawa do emerytur. Weterani SS nie mieli prawa do świadczeń emerytalnych z powodu uznania przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze ich formacji za zbrodniczą. W procesach norymberskich w 1946 r. Hausser był najważniejszym świadkiem obrony Waffen-SS. Według niego, jego ludzie byli „takimi samymi żołnierzami jak wszyscy inni”.

Założony w 1951 r. „Hilfswerk Hausser” prowadził także działalność informacyjno-propagandową. Pod patronatem związku ukazywały się pisma, np. miesięcznik Der Freiwillige, i publikacje książkowe gloryfikujące formacje SS.

Jako kanclerz Kohl także okazywał wyrozumiałość wobec Waffen-SS. W 1985 r. wywołał skandal, gdy wraz z Ronaldem Reaganem odwiedził cmentarz wojskowy w Bitburgu, gdzie byli pochowani członkowie tej formacji – pisze „Spiegel”.

(wpolityce.pl)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama