Nowy numer 50/2018 Archiwum

Ofiarowanie Pańskie w piątek: Czy obowiązuje post?

Jaka jest symbolika tego dnia w Kościele katolickim? Co właściwie świętujemy?

W najbliższy piątek, 2 lutego w Kościele obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego oraz Dzień Życia Konsekrowanego. Jednak jak w każdy piątek roku, w tym dniu katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dlaczego?

- Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątek zostaje zniesiona, gdy w tym dniu przypada uroczystość Pańska lub dzień w randze uroczystości - np. piątek w Oktawie Wielkanocnej - wyjaśnia ks. dr Adam Pawlaszczyk.

Ofiarowanie Pańskie nie jest uroczystością, ale świętem, w związku z czym wstrzemięźliwość od spożywania mięsa nie jest zniesiona.

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół wspomina moment, w którym Jezus zgodnie z prawem żydowskim, jako pierworodny syn był ofiarowany Bogu w świątyni. Właśnie wtedy starzec Symeon nazwał Jezusa "Światłem na oświecenie pogan". Słowa Symeona wskazują na powszechny wymiar zbawienia, które Jezus przynosi nie tylko do Narodu Wybranego. Do tych słów nawiązuje też obecny w Kościele od X wieku obrzęd poświęcenia świec.

Święto to ma jednak również charakter maryjny. Tego dnia w Rzymie już od średniowiecza odbywała się jedna z najstarszych procesji maryjnych - wierni szli z zapalonymi świecami do bazyliki Matki Bożej Większej.

« 1 »

Zobacz także

 • alesz
  02.02.2018 06:47
  Po co tyle komentarzy na ten temat. Jak nie zjesz mięsa to ci sie nic nie stanie. Ludzie niezależnie czy jest post czy nie możesz zachować wstrzemięźliwość... A jeżeli biskup daje danej diecezji dyspensy to daje i nie trzzeba tego usadniać czy może, czy nie i spierać się, że to święto a do tego jeszcze dyskutować (wymądrzać się o oktawie wielkanocnej) o oktawie wielkanocnej
  doceń 5
 • MM
  02.02.2018 08:27
  Nie wiem jaka frajde ma miec Bog z tego ile I kiedy jecie? I tak was oceni za to jakimi ludzmi byliscie dla siebie i innych. Ilosc zjedzonych pokarmow, odmowionych rozancow i regularnego bycia w kosciele dla idei bycia, nie bedzie mialo zadnego znaczenia.
 • TomaszL
  02.02.2018 09:57
  Warto przemyśleć na ile dzień bezmięsny to faktycznie umartwienie się, a na ile tylko tradycja. Mamy XXIw, w którym mięso nie jest czymś ekskluzywnym, nadzwyczajnym. Dziś potrawy mięsne są podstawa diety ludzi biednych, bo jest najtańszym pokarmem. Diety bezmięsne, czy też z ograniczona rola mięsa stosuje coraz więcej ludzi, którym mięso już spowszechniało. I dla nich bezmięsny piątek nie jest żadnym umartwieniem.

  W dodatku cześć biskupów diecezjalnych mając na względzie racje duszpasterskie często stosuje dyspensy. Szkoda jedynie, ze nie koordynują tego w ramach KEP, aby nie było przypadków gdy granicą dnia bezmięsnego była granica diecezji.
  doceń 4
 • Gość
  02.02.2018 10:51
  Litania na Ofiarowanie Pańskie: http://www.katolik.pl/litanie,22335,818,cz.html?idr=10719

  Dzisiaj również rozpoczyna się nowenna do NMP z Lourdes. Przykład takiej nowenny jest tutaj: https://marylka57.blogspot.com/2016/02/nowenna-do-matki-bozej-z-lourdes-w.html

  Luty jest też miesiącem szczególnego nabożeństwa do Ducha Świętego.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy