Nowy numer 45/2018 Archiwum

Departament Stanu USA o ustawie o IPN

Do przeprowadzenia ponownej analizy ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania nadal realnymi partnerami" wezwał w środę w swym oświadczeniu dla prasy amerykański MSZ.

"Jesteśmy zaniepokojeni konsekwencjami projektu tej ustawy; jeśli weszłaby ona w życie mogłoby to wpłynąć na strategiczne interesy Polski i jej stosunki - ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem włącznie" - podkreślono w nocie.

Departament Stanu wezwał też władze Polski do przeprowadzenia ponownej analizy ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa, a także "naszą (USA - PAP) zdolność do pozostania realnymi partnerami" oraz zagrożeń dla wolności słowa i dyskursu akademickiego.

Nad nowelizacją ustawy o IPN debatuje obecnie Senat. "Głosowanie ws. nowelizacji ustawy o IPN odbędzie się jeszcze w środę; liczymy, że zakończenie prac nad nią wpłynie na obniżenie emocji - zapowiedział w środę podczas wieczornego briefingu marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W czwartek - jak poinformował - rząd wyda oświadczenie, w którym ustosunkuje się do noweli.

Nowelizacja ustawy IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

« 1 »

Zobacz także

 • max
  01.02.2018 11:58
  Jeśli mamy stanąć w prawdzie i bronić dobrego imienia ofiar i niszczonego, eksterminowanego narodu polskiego to nie możemy się wycofać. Wycofanie oznaczałoby przyznanie racji oszczercom którzy robią z Polaków, którzy byli ofiarami, katów, ku uciesze prawdziwych morderców – Niemców (nazistów) i Rosjan (sowietów). A departament stanu powinien raczej zwrócić uwagę Izraelowi który kreuje się na jedyną ofiarę II Wojny Światowej, nie Polsce która poniosła w czasie tego okropnego ludobójstwa największe straty ludnościowe i materialne.
 • Kamila
  01.02.2018 12:14
  Z każdej strony próbują zrobić z Polski dziada. Bardzo dobrze, że ustawa weszła.
  doceń 4
 • kj
  01.02.2018 12:25
  Niech Izrael i USA sprawdzą, czy w swoim prawie nie mają czasami cenzury "z punktu widzenia wolności słowa". Podpowiedź: proszę szukać pod hasłem "kłamstwo oświęcimskie".
  doceń 2
 • Blaszak
  01.02.2018 18:11
  Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. A kasa jest duża! 65 miliardów dolarów do wyciśnięcia z Polski wprost do szeroko otwartych żydowskich worków. Właśnie jest w końcowej fazie.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy