Nowy numer 42/2019 Archiwum

Marszałek Senatu zaprasza ambasador Izraela do rozmowy

Zapraszam ambasador Izraela Annę Azari do rozmowy - napisał w niedzielę na Twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dodał, że ma nadzieję na wyeliminowanie wątpliwości dotyczących nowelizacji wprowadzającej m.in. kary za używanie sformułowań typu "polskie obozy śmierci".

Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawę o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

W sobotę podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".

Ambasador powiedziała, że nowelizacja budzi w Izraelu "dużo, dużo emocji" i "odrzuca ją rząd Izraela". "Mamy nadzieję, że możemy znaleźć wspólną drogę, żeby zrobić jakąś zmianę w tej nowelizacji. Dlatego, że Izrael też rozumie kto budował Auschwitz i inne obozy i wszyscy wiedzą, że to nie byli Polacy. U nas to (nowelizację - PAP) traktuje się jak niemożliwość powiedzenia prawdy o zagładzie, wszyscy są oburzeni" - mówiła.

Marszałek Senatu w niedzielnym wpisie na Twitterze przypomniał, że nowelizacją ma teraz zająć się Senat.

"Nim zaczniemy nad nią pracę, zapraszam Panią Ambasador @IsraelinPoland @Annaazari do rozmowy. Wyjaśnimy sobie wzajemnie jej treść i mam nadzieję, że wyeliminujemy wątpliwości" - napisał marszałek Karczewski.

« 1 »

Zobacz także

 • Jerz.
  28.01.2018 14:24
  To jakieś kompletne nieporozumienie. Pani ambasador powinna być w trybie pilnym wezwana do MSZ, gdzie powinno się na jej ręce złożyć oficjalny protest wobec rządu Izraela za mieszanie się w proces ustawodawczy suwerennego kraju. I zagrozić, że w przypadku powtórzenia się tego typu zachowań, zostanie wydalona z Polski.
  doceń 8
 • Czytelniczka
  28.01.2018 15:37
  Ciekawy adres poczty "@IsraelinPoland"
  doceń 1
 • Stanisław_Miłosz
  28.01.2018 16:02
  Na rozmowy marszałek zaprasza? A po co te zbędne mitręgi? JJeszcze z nich wyjdzie oskarżenie o obstrukcję poleceń suwerena! Nie prościej i praktyczniej było by grzecznie poprosić by tylko dostarczyła - nawet przez gońca - gotową ustawę, co by tylko głosowaniem ją przyklepać?
  doceń 4
 • Helenka
  28.01.2018 16:48
  Popieram posty moich poprzednikow, szczegolnie JERZ. Uwazam postepowanie Izraela za haniebne. Prosze Panstwa, takie przeinaczanie historii wola o pomste do nieba. Odwoluje sie do tych obywateli Izraela I wszystkich innych Zydow rozsianych po swiecie, ktorym prawda I rzeczywiste dobro panstwa Izrael lezy na sercu.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL