Nowy numer 15/2020 Archiwum

Ogień i przebaczenie

Kończy się wizyta Franciszka w Chile. Papież pojechał do kraju, gdzie napięcia i różnice społeczne są duże, choć może z perspektywy Polski mało dostrzegalne.

Uzewnętrzniły się one mocno w czasie pielgrzymki, zwłaszcza w kontekście roszczeń o ziemię i o sprawiedliwość społeczną, jakiej domagają się Indianie Mapucze. Spotkanie z nimi, w mieście Temuco, w południowym rejonie Araukania, było jednym z najważniejszych punktów wizyty w Chile. "W myśl programu, aby iść na krańce, na peryferie. Tylko chyba do końca nie przypuszczał, że to będzie takie burzliwe, kiedy zaczęły się te przepychanki z policją, blokady, palenie kościołów..." – zauważa o. Tomasz Szyszka SVD, misjolog.

Akty przemocy (spalone kościoły, szkoła, gospodarstwo rolne, dwa śmigłowce), których dopuszczała się na południu radykalna grupa zamaskowanych Mapucze ("a cierpią wskutek tego jedynie ludzie" – zwraca uwagę misjonarka s. Brygida Koeppen FMM) nie zakłóciły jednak przebiegu pielgrzymki. Podobnie jak na jej przebieg nie wpłynęły demonstracje w Santiago, w sąsiedztwie Parque O’Higgins, gdzie na Mszy św. zebrało się ponad 400 tys. osób. "Na wszystkie spotkania obowiązywały wejściówki, rejestracje z imieniem, nazwiskiem, numerem dowodu. Organizacyjnie był wielki porządek, ochrona. I wiele modlitwy, bo naprawdę nie jest łatwa ta wizyta"  – dodaje s. Brygida.

Franciszek mówił do wszystkich, nie tylko do katolików. Zwracając uwagę, że przemoc zawsze prowokuje przemoc, wzywał do bycia narzędziami pokoju i sprawiedliwości. Wskazywał na kulturę dialogu i spotkania – jedynych odpowiednich dróg zażegnywania konfliktów. Prosił o przebaczenie za skandal przepadków pedofilii wśród ludzi Kościoła. "On daje nam wiele kluczy. A w centrum jest Jezus. On ma rozwiązanie. W Nim trzeba położyć nadzieję" – dodaje misjonarka.

Wobec zapalnej sytuacji dotyczącej roszczeń o ziemię przez Indian Mapucze, o. Szyszka dostrzega analogię do tego, co działo 30 lat temu, kiedy Jan Paweł II był w Temuco. "Miał bardzo mocne przesłanie do świata Indian, ale też mocne przesłanie do świata polityki. Zwracał uwagę, że tego nie można rozwiązać jednostronnie, ze trzeba zasiąść do wspólnego stołu".

W Chile Franciszek mówił w sposób prosty, ale i dosadny. Drogą jest dialog, konieczność przebaczenia i wzajemna pomoc. Nawiązał też piękny kontakt z młodzieżą. Mówił do nich i widział, że jest słyszany.

Co pozostanie w Chile po pielgrzymce? Czy przyniesie kolejny tzw. efekt Franciszka, a przesłanie pokoju wyda owoc wobec choćby pełnej napięcia sytuacji w rejonie Araukania?  

"Byłbym ostrożny. Papież zostawia bardzo mocne impulsy, tak jak to było w przypadku Jana Pawła II. Daje ludziom do myślenia. Tylko zależy od tego, czy go wysłuchają i przyklasną, czy zrobią coś więcej. W kwestii Mapucze wydawało się, że po wizycie Jana Pawła II ta kwestia zostanie mocno poruszona. Tam się coś działo przez pewien okres, a potem znowu zaniedbano i z tego się zrobił taki marazm, czego byliśmy świadkami obecnie – palenie kościołów. A problem jest tak poważny, że naprawdę trzeba wielkiej woli, wielkiej determinacji z obu stron, aby go rozwiązać. I na ile to będzie efekt Franciszka? Bardzo bym chciał, ale znając tamtejsze realia nie spodziewałbym się za wiele" – podsumowuje o. Szyszka

Zapewne można się spodziewać owoców na płaszczyźnie duszpasterskiej, gdzie pewne grupy czy osoby dostały przysłowiowy wiatr w żagle. Wyzwaniem pozostaną konflikty społeczno-polityczne, mocno kontrastujące z przesłaniem Franciszka, odwołującego się w Chile również do mądrości przodków Mapucze – "Küme Mongen", to znaczy – powołani do dobrego życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca

Fotoreporter, dziennikarz

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017, Nagrodę im. Stanisława Szwarc Bronikowskiego w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Laureat nagrody „Ekologia w obiektywie" za zdjęcie przedstawiające dzieci z nigeryjskiej wioski przy jednej ze studni wybudowanej dzięki akcji „Małego Gościa Niedzielnego". Publikował w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Prowadzi fundację pomagającą w Ugandzie i Kenii (budowa studni głębinowych, wsparcie edukacji). Jego mottem są słowa kard. Charles'a Lavigerie, założyciela Ojców Białych „Pokochajcie Afrykę!".

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy

 

Zobacz także

 • Megi
  18.01.2018 14:27
  Co się dzieje w Chile....ano nic dobrego....dlaczego?,bo przez lata ich NIE EWANGELIZOWANO, tylko teologię wyzwolenia wpajano.....tam gdzie Nie ma Boga-MIŁOŚCI na pierwszym miejscu, tylko wolność,równość i braterstwo czułe grzechu tulenie....tam jest piekło.....i Chile niestety jest tego dowodem!!!
 • gut
  18.01.2018 16:30
  Może nawet sól jest lepsza od złota – bo złoto dzieli, a sól łączy. 👪
  x. Jan Twardowski
  doceń 1
 • Michał Obrębski
  18.01.2018 22:54
  "Efekt Franciszka"? Na czym on polega? Kiedy i gdzie wystąpił?
  Wyjaśnienia mile widziane.
  Michał Obrębski
 • gosć
  19.01.2018 08:35
  Oby "efekt Franciszka" nie był taki jak w moim przypadku, bo im więcej dowiaduję się o jego działaniach i wypowiedziach tym bardziej tracę zaufanie do Kościoła.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji