Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jego ukazanie się na obłokach spowodowało zaprzestanie oblężenia Raciborza przez Tatarów

Marceli, jako archiprezbiter odgrywał kluczową rolę w Kościele po śmierci papieża Marcelina, kiedy to przez trzy i pół roku - na skutek prześladowań chrześcijan - nie wybierano nowego biskupa Rzymu.

Pontyfikat Marcelego I trwał krótko - od maja 306 roku do 16 stycznia 307 roku. 

Korzystając z chwilowej przerwy w dręczeniu Kościoła, związanej ze zmianą rządów w cesarstwie rzymskim, zreorganizował rozbitą w wyniku prześladowań administrację kościelną. Dużo przykrości doznał ze strony tzw. lapsi - chrześcijan, którzy w czasie prześladowań wyrzekli się wiary, a potem powracając do Kościoła nie chcieli poddać się wymaganym warunkom pokuty. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. Marceli jest m.in. patronem Raciborza. Według panującej opowieści, w dzień Świętego - 16 stycznia 1241 roku - Tatarzy oblegli miasto Racibórz. Wówczas pojawił się na obłokach św. Marceli. Oddziały przelękły się tego niezwykłego widoku i odstąpiły od miasta. Wdzięczni mieszkańcy ufundowali figurę świętego papieża w kaplicy i na miejskim placu. Aż do roku 1871, 16 stycznia w Raciborzu odbywały się uroczyste obchody ku czci patrona. 

W ikonografii św. Marceli przedstawiany jest w stroju papieskim. Jego atrybutami są: dyscyplina, konie przy żłobie lub osioł.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama