Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Premier Bułgarii radzi Tuskowi, by nie wtrącał się do polskiej polityki

Mocne słowa Bojko Borysowa na inauguracji prezydencji Bułgarii w UE.

Partia premiera Bułgarii Bojko Borysowa należy do tej samej frakcji politycznej w Europarlamencie co Platforma Obywatelska - do Europejskiej Partii Ludowej. Mimo to przy okazji inauguracji bułgarskiej prezydencji w UE Borysow stanowczo podkreślił, że chociaż są z Donaldem Tuskiem przyjaciółmi, to zarówno przewodniczący Rady Europejskiej jak i Bułgaria jako państwo kierujące w tym półroczu pracami UE powinny zachować neutralność i nie wtrącać się do wewnętrznej polityki polskiej. 

Równocześnie Borysow odniósł się do wszczęcia przez Komisje Europejską procedury z artykułu 7 traktatu unijnego wobec Polski na podstawie zarzutów o łamanie praworządności nad Wisłą. Zdaniem premiera Bułgarii praworządność musi być mierzona za pomocą jasnych kryteriów, czego obecnie brakuje. Zaznaczył jednak, że jego opinia nie jest równoznaczna z tym, że w razie głosowania ws. sankcji dla Polski Bułgaria pomysł zawetuje.

« 1 »

Zobacz także

 • krut00
  12.01.2018 19:16
  Take swoiste "UE, nie podoba nam się co wyczyniacie, szkoda że nie możemy ponegocjować o lepsze warunki z Polską." No cóż, Polska nie ma czym zapłacić za ewentualne wsparcie z Bułgarii, po za tym w krótkiej perspektywie Niemcy zawsze nas przebiją.
  doceń 2
 • MarianNowak
  12.01.2018 23:55
  TVP Info wie lepiej co mówił premier Bułgarii, a ciemny lud propagandę kupi. I did not comment or question @eucopresident Tusk's impartiality and neutrality. I never would.
  I spoke of the need for us as the Council Presidency to remain impartial and neutral in the handling of Poland's Article 7 procedure. Full record: https://www.youtube.com/watch?v=vCWi3jEORhw&feature=youtu.be
  doceń 5
 • jan
  13.01.2018 08:29
  Nie komentowałem ani nie kwestionowałem bezstronności i neutralności przewodniczącego Rady Europejskiej Tuska. Nigdy bym tego nie zrobił. Mówiłem o potrzebie tego, abyśmy jako prezydencja Rady pozostali bezstronni i neutralni w postępowaniu w sprawie procedury z art. 7 (traktatu UE) wobec Polski" - czytamy we wpisie Borisowa . Ktoś tu kłamie.
 • PAP kłamie
  13.01.2018 11:44
  portal Politico podał informację o tym, Bojko Borysow negatywnie ocenił Donalda Tuska. Premier Bułgarii na swoim twitterowym koncie zdementował jednak te doniesienia. "Nie komentowałem ani nie kwestionowałem bezstronności i neutralności przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Nigdy bym tego nie zrobił" - zapewnił.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama