Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Macierewicz o Smoleńsku: Jak najszybciej wyjaśnić zbrodnię, wskazać odpowiedzialnych

Nie wolno zapomnieć od dramacie smoleńskim, trzeba jak najszybciej doprowadzić do wyjaśnienia jak do tej zbrodni doszło i wskazać odpowiedzialnych - powiedział w czwartek Antoni Macierewicz. Jak podkreślił, nie wolno dopuścić, aby zbrodnia uszła płazem.

Były szef MON, obecnie przewodniczący podkomisji smoleńskiej swoje stanowisko wyraził w felietonie "Głos Polski" w Radiu Maryja i TV Trwam.

"Nie wolno zapomnieć o sprawie, która ciąży nad narodem polskim od blisko ośmiu lat, to jest sprawa dramatu smoleńskiego. Nie ma wątpliwości, że jak najszybciej musimy doprowadzić do wyjaśnienia, jak do tej zbrodni doszło. Musimy jasno postawić odpowiedzialność za śmierć polskiego prezydenta, polskich dwóch prezydentów, całego niemal Sztabu Generalnego WP, wszystkich wojskowych, którzy dowodzili rodzajami sił zbrojnych, Ani Walentynowicz i innych wielkich postaci polskiego życia publicznego, którzy polegli pod Smoleńskiem" - powiedział Macierewicz.

"Nie wolno nam dopuścić do tego, by ta zbrodnia uszła płazem, by naród się nie dowiedział, kto jest odpowiedzialny i by ci odpowiedzialni, nawet jeżeli wymiar sprawiedliwości Polski nie będzie w stanie ich dosięgnąć, by nie zostali jasno wskazani i pokazani całemu światu" - oświadczył b. szef MON.

Jak wskazał, "tak wielka tragedia, jaka wówczas dotknęła naród polski, jest tragedią także całego wolnego świata". "Bez jej wyjaśnienia i wskazania nigdy nie będziemy pewni i bezpieczni, że rzeczywiście mamy gwarancję polskiej niepodległości" - podkreślił.

Macierewicz dodał też, że współdziałanie w ramach NATO, sojusz polsko-amerykański oraz Międzymorze są narzędziami politycznymi, które gwarantują nam niepodległość.

"Ale siła duchowa jest zakorzeniona w pewności, że Polska nigdy nie przechodzi do porządku dziennego nad próbą zniszczenia jej fundamentów i podstaw, a do uzyskania tej pewności wyjaśnienie dramatu smoleńskiego jest niezbędne i zapewniam państwa, że zrobię wszystko żebyście państwo pełną informację uzyskali jak najszybciej" - zadeklarował. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ par/

« 1 »

Zobacz także

 • historyk
  12.01.2018 08:18
  Polska miała zawsze problem ze wskazaniem winnych i skazaniem ich. Nikt nie został wskazany za klęskę w 1939 roku, za klęskę powstania w 1944 roku, za oddanie majątku narodowego po 1989 roku... A dziś oczekujemy ze będą wskazani i skazani winni za katastrofę pod Smoleńskiem? Przypomnę ze jeden z głównych zbrodniarzy w czasie powstania warszawskiego Bach-Zelewski nigdy nie został postawiony przed sadem bo go Amerykanie "wypożyczyli z immunitetem" na czas przesłuchań w Polsce.
 • Wojtek
  12.01.2018 09:24
  No tak, jak zwykle pan Maciarewicz mówi, że to była zbrodnia, chociaż żadnego raportu jak do tej pory nie ma. Prawie jak za komuny: to na pewno była zbrodnia tylko trzeba wyznaczyć winnych.
  doceń 21
 • MarianNowak
  12.01.2018 10:11
  Funkcji urzędnika, a nawet podsekretarza stanu nie można łączyć z mandatem poselskim. Jeżeli Antoni Macierewicz przyjął taką funkcję to stracił mandat posła.
 • Gość
  12.01.2018 13:05
  A co teraz powiecie panowie katolicy popierający Platformę po głosowaniu ws aborcji? Nadal jesteście za PO?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama