Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Krótko

Park Multimedialny

Historia

 W Nowej Słupi powstanie Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, w którym będą prezentowane legendy nawiązujące do historii regionu. Obiekt powstanie przez rozbudowę amfiteatru Centrum Kulturowo-Archeologicznego, gdzie zostanie wybudowany gmach przykryty kopułą, z kinem 5D i ścieżką edukacyjną. Legendy będą pokazywane przy wykorzystaniu nowoczesnych technicznie multi­mediów, takich jak technologie „mind control” (gry sterowane myślą), podłogi podświetlane LED z animacjami, hologramy czy okulary wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. W parku znajdą się także elementy tradycyjnej scenografii.

Chiński renesans

Muzea

Najwyższej klasy zabytki pochodzące ze Stołecznego Muzeum Chin można po raz pierwszy oglądać w Polsce. Na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu pokazano ponad 100 eksponatów, które przybliżają różne aspekty życia społeczeństwa chińskiego pod koniec panowania dynastii Ming, czyli w czasach chińskiego renesansu. Wystawa porusza zagadnienia związane z kulturą, religiami i gospodarką. Szczególnie interesujący jest odcinek wystawy prezentujący życie chińskiego urzędnika. W dawnym społeczeństwie chińskim była to warstwa kształtująca kulturę, tworząca mody i standardy estetyczne.

Edward Kabiesz

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji