Nowy numer 15/2020 Archiwum

Kalendarz trzech religii

"W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem" - pod takim tytułem wydano pierwszy w Poznaniu kalendarz trzech religii. Zawiera on m.in. opracowanie dziejów religii w stolicy Wielkopolski i jest efektem prowadzonego dialogu międzyreligijnego.

Kalendarz jest efektem wspólnej pracy imama Youssefa Chadida, podrabina Szymona Zadumińskiego i księdza oblata Marcina Wrzosa, którzy spotykali się czasem w dość oryginalnych miejscach, np. w restauracji McDonald's.

W kalendarzu zaznaczone są najważniejsze święta trzech religii, a także wyszczególnione dni ich modlitw, czy nazwy poszczególnych miesięcy. Na kartach kalendarza znajdują się również fotografie przedstawiające poznańskie obchody najważniejszych świąt i świątyń religijnych w stolicy Wielkopolski.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP koordynator projektu, redaktor czasopisma "Misyjne Drogi" i portalu misyjne.pl, odpowiedzialny w Archidiecezji Poznańskiej za dialog z islamem o. dr Marcin Wrzos OMI, "kalendarz jest elementem prowadzenia dialogu międzyreligijnego przedstawicieli trzech religii monoteistycznych, sięgających korzeniami starotestamentalnego patriarchy Abrahama".

"Dialog chrześcijańsko-żydowski trwa w naszym mieście już kilkanaście lat. Od kilku lat trwa też dialog chrześcijańsko-muzułmański, a niedawno pojawił się i żydowsko-muzułmański. Te spotkania, często w kameralnej atmosferze, prowadzone są nie tylko w cieniu synagogi, meczetu czy poszczególnych kościołów, ale czasem rozwija się w zaskakujących miejscach" - dodał.

Tłumaczył, że celem wydania kalendarza jest również wzajemne poznawanie swoich religii. Dodał, że dzięki temu może lepiej "zrozumieć osoby, które żyją obok nas, jadą obok w tramwaju, czy siedzą obok nas w kinie".

Imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej, dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego i przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP Youssef Chadid powiedział, że Poznań rzeczywiście znajduje się w czołówce najbardziej tolerancyjnych i otwartych miast w Polsce.

"Myślę, że Poznań idzie w bardzo dobrym kierunku i robi dużo, aby ludzie zrozumieli, że mimo, że się różnimy, to wszyscy możemy żyć obok siebie" - powiedział.

Podobnego zdania jest także podrabin żydowskiej gminy wyznaniowej w Poznaniu, działający w Fundacji Menora, Szymon Zadumiński. Jak podkreślił, "wszystko zależy jednak od tego, jaką pracę wewnątrz siebie wykona każdy, konkretny człowiek". "Jedna sprawa to różnego rodzaju kampanie społeczne, spoty, ale tak naprawdę jeżeli ludzie nie będą chcieli czegoś zmienić w sobie - to nic się nie zmieni" - dodał.

Kalendarz został wydany ze środków budżetowych Miasta Poznania w nakładzie 2 750 egz. Można go otrzymać bezpłatnie m.in. w siedzibie Urzędzie Miasta Poznania, w terenowych punktach informacyjnych, w synagodze, meczecie oraz wybranych kościołach na terenie Poznania.

« 1 »

Polecamy

 • szok
  08.01.2018 08:06
  W Poznaniu kalendarz trzech religii a w Warszawie w Orszaku trzech króli pod patronatem kard. Nycza - maszeruje smok chiński - ważny w wierzeniach Chin. SZOK
  doceń 15
 • Anonim (konto usunięte)
  08.01.2018 21:50

  (wujek) Olek
  07.01.2018 21:15
  Nie chodzi o to na czym bazuje Judaizm rabiniczny. Chodzi o to co tam jest najważniejsze. Nie Tora, a Talmud, Miszna, Gemara. Produkt krętactwa i kruczkarstwa, które niestety i teraz po świecie się panoszy. Co się zmieniło po Chrystusie, to interpretacja. Żydzi odrzucający Jezusa Chrystusa, odrzucili też Septaugintę, powstałą od Żydów, przez Żydów i dla Żydów. Powód: chrześcijaństwo jako kontynuacja judaizmu biblijnego naturalnie przyjęło ją za swoją. I tak by można długo. Ze zdrowego pnia wyrósł chory konar.
 • Gregorius
  09.01.2018 14:38
  A to nie podpada pod indyferentyzm? To grzech ciężki.
 • Megi
  12.01.2018 18:22
  Ależ ten kalendarz,to owoc nowej ewangelizacji...w imię wolności,równości i braterstwa wszystko we współczesnym świecie się dzieje...PO TO...Co by antychryst był czczony i wielbiony według jego SUBIEKTYWNEGO ROZEZNANIA....zgodnie 500 letnią zasadą sola fides przez Ludera vel Lutra OPRACOWANĄ nie Twoja wola, ale moja WOLA niech SIĘ STANIE....i mamy to co mamy "WOLNĄ amerykankę".....doktrynalną,pastoralną, seksualną i RELIGIJNĄ....multikulti tęczowo-półksiężycowe....proszę bardzo na straganach,które czynią z ŚWIĄTYNI KK jaskinię zbójców wszystko do kupienia.....Jezu Ratuj.....,Twoich biczy nam potrzeba, co by to, WYZWOLONE bojaźni bożej pozbawione bezwstydne tęczowo-księżycowe towarzystwo z KK poprzepędzać
  doceń 7

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama