Nowy numer 46/2018 Archiwum

"Imigranci główną przyczyną wzrostu przestępczości"

Imigranci ponoszą w znacznej mierze odpowiedzialność za wzrost przestępczości w minionych trzech latach w Dolnej Saksonii - wynika z raportu kryminologów dla niemieckiego rządu. Jego autorzy apelują do władz o więcej środków na działania prewencyjne.

W latach 2014-2016 przestępczość w Dolnej Saksonii - kraju związkowym uważanym za typowy dla całego kraju - wzrosła o 10,4 proc. Za pogorszenie bezpieczeństwa odpowiadają w 92,1 proc. uchodźcy - stwierdziła grupa naukowców pod kierownictwem uznanego kryminologa Christiana Pfeiffera.

Do raportu sporządzonego dla ministerstwa ds. rodziny i młodzieży dotarło kilka niemieckich redakcji, w tym telewizja ZDF i "Sueddeutsche Zeitung".

Z badań wynika, że w przypadku zabójstw ofiarami są w 90 proc. inni migranci, podobnie jest w przypadku ciężkich uszkodzeń ciała. Natomiast ofiarą gwałtów padają częściej Niemki (58 proc.) niż cudzoziemki. Ta dysproporcja wynika zdaniem autorów raportu z faktu, że tylko część migrantek zgłasza się na policję.

Pfeiffer i jego koledzy zwracają uwagę, że w minionych kilku latach do Niemiec przyjechało szczególnie wielu chłopców i młodych mężczyzn. W przedziale wiekowym od 14 do 30 lat odsetek czynów karalnych jest szczególnie wysoki - czytamy w raporcie.

Autorzy badań zwracają uwagę na różnice wynikające z kraju pochodzenia migrantów. Syryjczycy, Irakijczycy i Afgańczycy znacznie rzadziej popadają w konflikt z prawem niż przybysze z Maroka, Algierii czy Tunezji. Migranci z trzech ostatnich krajów stanowią zaledwie 0,9 proc. zarejestrowanych w Dolnej Saksonii imigrantów starających się o azyl, a równocześnie 17,1 proc. podejrzanych o popełnienie przestępstwa.

Zdaniem kryminologów wysoka przestępczość wśród migrantów z Północnej Afryki wynika z braku perspektyw na uzyskanie azylu w Niemczech. "Mamy do czynienia ze sfrustrowanymi przegranymi, z którymi musimy sobie jakoś poradzić" - tłumaczy Pfeiffer.

Naukowcy opowiadają się za umożliwieniem uchodźcom sprowadzenia do Niemiec rodzin, co ich zdaniem będzie miało pozytywny wpływ na ich postawy. Domagają się też rozszerzenia oferty nauki języka niemieckiego i praktyk przygotowujących do podjęcia pracy.

 

« 1 »

Zobacz także

 • gosc
  03.01.2018 10:44
  Najlepszą prewencja jest NIE WPUSZCZAĆ imigrantów do Europy. Tyle w temacie.
  doceń 29
 • MarcinB-om
  03.01.2018 19:44
  "Za pogorszenie bezpieczeństwa odpowiadają w 92,1 proc. uchodźcy - stwierdziła grupa naukowców", "Naukowcy opowiadają się za umożliwieniem uchodźcom sprowadzenia do Niemiec rodzin". Za pogorszenie bezpieczeństwa odpowiadają imigranci, więc sprowadźmy ich więcej, będzie bezpieczniej. Czy tylko ja widzę że to myślenie jest śmieszne?.
  doceń 6
 • Marek
  04.01.2018 09:46
  Czy posiadają Państwo link do tego raportu?
  doceń 1
 • Anna Panna
  04.01.2018 14:47
  To same kłamstwa! Za przestępczość jesteśmy odpowiedzialni tylko MY SAMI! To MY jesteśmy wstrętnymi egoistami, złodziejami, oszustami, gwałcicielami i zabójcami! A nasi biedni, bezbronni, wystraszeni a przy tym pracowici, zdolni i bogobojni BRACIA IMIGRANCI są dla nas, niegodnych, WZOREM!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy