Nowy numer 41/2019 Archiwum

Kazachscy biskupi przypominają niezmienne prawdy o sakramencie małżeństwa

Trzech biskupów z Kazachstanu, w tym ordynariusz stołecznej Astany abp Tomasz Peta, opublikowali dokument: „Wyznanie niezmiennych prawd dotyczących małżeństwa sakramentalnego”.

Do takiego kroku skłoniły ich – jak piszą – normy wykonawcze wydawane przez różnych biskupów na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym odnośnie do dyscypliny sakramentalnej osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach niesakramentalnych. Zdaniem kazaskich biskupów normy te przewidują możliwość dopuszczania takich osób w indywidualnych przypadkach do sakramentów spowiedzi i komunii, nawet jeśli nie rezygnują z pożycia małżeńskiego z osobą, która nie jest ich małżonkiem. Ich zdaniem prowadzi to do coraz większego zamętu wśród świeckich i duchowieństwa.

Biskupi Kazachstanu przytaczają zatem szczegółowo orzeczenia magisterium Kościoła dotyczące nierozerwalności małżeństwa i dyscypliny sakramentów. Sygnatariuszami dokumentu obok wspomnianego już arcybiskupa Astany są: jego biskup pomocniczy Athanasius Schneider, oraz abp Jan Paweł Lenga, były ordynariusz Karagandy. Dokument opublikowano w Niedzielę Świętej Rodziny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Gkos
  03.01.2018 20:59
  Przetłumaczę parę wypowiedzi biskupów z Kazachstanu:

  > Nasz Pan i Odkupiciel Jezus Chrystus uroczyście potwierdził Bożą wolę w odniesieniu do całkowitego zakazu rozwodu. Aprobata lub usprawiedliwienie naruszenia świętości więzi małżeńskiej, nawet pośrednio poprzez wspomnianą nową dyscyplinę sakramentalną, poważnie zaprzecza woli Bożej i Jego przykazaniu. Praktyka ta stanowi zatem istotną zmianę w dwóch tysiącach lat sakramentalnej dyscypliny Kościoła. Ponadto, znacząco zmieniona dyscyplina w końcu doprowadzi do zmiany w odpowiedniej doktrynie.

  > Ciągłe Magisterium Kościoła, poczynając od nauk Apostołów i wszystkich Papieży, najwyższych zwierzchników, zachowało i wiernie przekazało zarówno w doktrynie (w teorii), jak i w dyscyplinie sakramentalnej (w praktyce) w sposób jednoznaczny, bez cienia wątpliwości i zawsze w tym samym sensie i znaczeniu (eodem sensu eademque sententia), krystaliczne jasne nauczanie Chrystusa dotyczące nierozerwalności małżeństwa.

  > Ze względu na swoją naturę ustanowioną przez Boga, dyscyplina sakramentów nigdy nie może zaprzeczać objawionemu Słowu Bożemu i wierze Kościoła w absolutną nierozłączność zawartego i skonsumowanego małżeństwa.

  > Potwierdzamy zatem w duchu św. Jana Chrzciciela, św. Jana Fishera, św. Tomasza More' a, błogosławionego Laury Vicuña oraz wielu znanych i nieznanych wyznawców i męczenników nierozerwalności małżeństwa:

  > Nie jest dopuszczalne (non licent) usprawiedliwianie lub legitymizowaniem bezpośrednio lub pośrednio rozwodu i pozamałżeńskiego stałej relacji seksualnej poprzez dyscyplinę sakramentalną, polegającą na przyjmowaniu tzw. "rozwiedzionych i w ponownych związkach" do Komunii Świętej, w tym przypadku jest to dyscypliną obcą całej Tradycji wiary katolickiej i apostolskiej.

  > Czyniąc tę publiczną profesję przed naszym sumieniem i przed Bogiem, który nas osądzi, jesteśmy szczerze przekonani, że jest to służba miłosierdzia w prawdzie Kościołowi naszych czasów i Najwyższemu Zwierzchnikowi, następcy Świętego Piotra i Wikariuszowi Chrystusa na ziemi.

  > Kościół nie posiada nieomylnego charyzmatu oceniania wewnętrznego stanu łaski wiernego (zob. Sobór Trydencki, sesja 24, rozdział 1). Niedopuszczanie do Komunii Świętej tak zwanego "rozwiedzionych i w ponownych związkach" nie oznacza więc wyroku w sprawie ich stanu łaski przed Bogiem, lecz wyrok w sprawie widzialnego, publicznego i obiektywnego charakteru ich sytuacji. Ze względu na widzialną naturę sakramentów i samego Kościoła, przyjęcie sakramentów z konieczności zależy od widocznej i obiektywnej sytuacji wiernych.

  Tłumaczenie całego oświadczenia jest na stronie: http://www.pch24.pl/biskupi-z-kazachstanu--komunia-dla-rozwodnikow-obca-wierze-katolickiej,57240,i.html -- Warto ten tekst przeczytać w całości.
  doceń 10
 • Megi
  04.01.2018 22:06
  Kościół Katolicki wchodząc w dialog z duchem tego świata popełnił kardynalny błąd tworząc w KK tzw. antysakramentalne związki....zrównując sacrum małżeństwa z profanum cudzołóstwa, w trosce o potomstwo poczęte w nieczystości pożycia niewiernych M/Ż, to grzech który został niejako przez FC usprawiedliwiony przez troskę o dobro dzieci, które powinny być wychowane przez oboje rodziców w pełnej rodzinie....co z tych dobrych intencji JP2 po tych 30 latach istnienia w łonie KK antysakramentalnego życia mężczyzn i kobiet mających sakramentalnych współmałżonków wyniknęło???..... widzimy bardzo dobrze .....niepomyślność w zatrzymaniu plagi rozwodów.... a brak POMYŚLNOŚCI....jak naucza Psalmista wynika z Prawdy....Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą.Jeśli Pan miasta nie ustrzeże strażnik czuwa daremnie....Szczęśliwy każdy, kto boi się Pana,który chodzi Jego drogami!....No cóż szczęście rodzinne to dar Boga dla bogobojnych, którzy wiernie TRWAJĄ w miłości małżeńskiej , która opiera się na solidnym FUNDAMENCIE na skale,którą jest Chrystus....Kazachscy biskupi WIEDZĄ o tym i przypominają NIEZMIENNE PRAWDY O SAKRAMENCIE MAŁŻEŃSTWA, które niestety przez afirmację demoralizacji antysakramentalnego życia w KK przez 30 lat przyzwalania na życie w bigamii nb.nauczanie FC zezwala na życie w niesakramentalnych związkach,które jest niezgodne z nauką Ewangelii i krzewi profanum RELATYWIZMU małżeństwa i rodziny a Al p.Franciszka je jedynie "udoskonala" przez SUBIEKTYWNE ROZEZNANIE sumienia stricte człowieka cudzołożącego....Tylko ja się pytam czy spaczone grzechem śmiertelnym sumienie człowieka uporczywie trwającego w grzechu potępionym przez Pana Jezusa jest w stanie ROZEZNAĆ ZŁO moralne w którym grzesznik żyje???.... czy samousprawiedliwianie niemoralnego życia przez człowieka, który jest tulony i z czułością przez antysakramentalne duszpasterstwo KK UŚWIADAMIANY, że możesz być zbawiony żyjąc w niesakramentalnym związku jest zgodne z nauką Pana Jezusa i PB???..... Czy zniewolonemu przez alkohol lub narkotyki człowiekowi zaleca się picie lub ćpanie??? z miłością i życzliwością towarzyszy się w celu umocnienia jego samodestrukcji, ???.... czy zdrowy na umyśle człowiek zachęca do życia w nałogach, i usprawiedliwia samozniszczenie żyjącego w nałogu człowieka???....Oczywiście, że nie ...więc zapytuję, dlaczego w moim umiłowanym Kościele Katolickim biednych cudzołożników otacza się antysakramentalną opieką???....dlaczego w Kościele Katolickim profanum zrównuje się z sacrum???...dlaczego niszczone są Przykazania Boże????.... dlaczego głoszona jest inna ewangelia, gdzie tuli się grzech i z miłością towarzyszy???....dlaczego pasterze KK NIE NAKAZUJĄ antysakramentalnym jawnosznikom tak jak Pan Jezus cudzołożnicy ...IDŹ i więcej NIE GRZESZ....dlaczego KK NIE WALCZY O ich ZBAWIENIE ???
  doceń 7
 • kd
  06.01.2018 22:36
  Napisane jakby gość chciał temat zamilczeć.
  doceń 2
 • asosin
  07.01.2018 23:01
  "Wyznanie..." podpisało trzech kolejnych biskupów: Carlo Maria Viganò, były nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych, Luigi Negri, emerytowany arcybiskup Ferrary-Comacchio oraz Andreas Laun, emerytowany biskup pomocniczy Salzburga, a także kardynał Janis Pujats, emerytowany metropolita Rygi. Ciekawe, czy wśród młodszych biskupów również znajdzie się choć jeden wystarczająco odważny, by dołączyć. Marzy mi się jakiś głos z Polski - ale do tego chyba jeszcze wiele różańców potrzeba...
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL