Nowy numer 46/2018 Archiwum

Szymański: Chcemy, by głos naszego regionu w UE był jak najsilniejszy

Pamiętając o całej mapie politycznej UE, chcemy, by głos naszego regionu był jak najsilniejszy w europejskich procesach decyzyjnych - powiedział PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański w przeddzień wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na Węgrzech.

Jak zaznaczył, na arenie europejskiej Polska i Węgry chcą m.in. "kontynuować swoje zaangażowanie w zewnętrzne instrumenty unijnej polityki migracyjnej".

Wiceminister przypomniał w tym kontekście, że kraje Grupy Wyszehradzkiej uzgodniły niedawno "wspólny projekt solidarności z Włochami w obszarze kontroli migracji z Libii". "Chcemy rozwijać nasze zaangażowanie w tej części świata, by wspierać tylko te instrumenty polityki UE w sprawie migracji, które są naprawdę skuteczne i zgodne z oczekiwaniami naszych państw" - zapowiedział.

Szymański, który wraz z szefem dyplomacji Witoldem Waszczykowskim wejdzie w skład delegacji towarzyszącej Morawieckiemu w Budapeszcie, podkreślił we wtorkowej wypowiedzi dla PAP, że wizyta na Węgrzech na samym początku urzędowania nowego szefa rządu "jest wyrazem wzmacniania regionu Europy Środkowej w UE". "Pamiętając o całej mapie politycznej UE, chcemy, by głos naszego regionu był jak najsilniejszy w europejskich procesach decyzyjnych" - dodał polityk.

Wskazał, że Polskę łączą z jej regionem liczne wspólne, żywotne interesy dotyczące m.in. rozwoju polityki wspólnego rynku, który "jest główną dźwignią rozwoju naszych krajów". "Mamy tu swoje szczególne interesy np. w dziedzinie ukształtowania ostatecznego kompromisu w sprawie delegowania pracowników w transporcie, polityki energetycznej oraz rozwoju rynku cyfrowego" - mówił wiceszef MSZ.

Szymański zwrócił też uwagę na zbliżającą się kolejną odsłonę procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE. Zaznaczył, że w interesie regionu jest "nie tylko uporządkowany, przewidywalny proces wychodzenia, ale także możliwie szybkie ustalenie nowych, ambitnych ram współpracy handlowej i w zakresie bezpieczeństwa".

Wiceminister wyraził ponadto intencję ukształtowania wspólnego stanowiska "szerzej pojętego regionu" w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych UE. Według niego elementem tego stanowiska powinna być "otwartość na dyskusję o nowych wyzwaniach w obszarze migracji, czy bezpieczeństwa". "Jedocześnie oczekujemy poważnego potraktowania długoterminowych instrumentów służących konwergencji ekonomicznej wielu regionów UE - polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej" - dodał wiceszef MSZ.

« 1 »

Zobacz także

  • MarianNowak
    02.01.2018 16:12
    Może dojść do sytuacji, w której głos Węgier w UE w polskiej sprawie nie będzie brany pod uwagę - bo wobec Budapesztu jesienią także może zostać uruchomiony artykuł 7. W sytuacji, kiedy oba kraje będą objęte artykułem siódmym, może odbyć się głosowanie w pakiecie, bo istnieje konflikt interesów. Nie można być sędzią we własnej sprawie.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy