Nowy numer 46/2018 Archiwum

Premier: Młodzi lekarze zarabiają za mało, ale powinni pozostać w kraju

Młodzi lekarze zarabiają zdecydowanie za mało, ale powinni oni zostawać w kraju. Chciałbym ich poprosić, abyśmy byli w dialogu - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, pewnych niedoskonałości nie da się uleczyć w krótkim czasie.

Premier był pytany TVP Info o sytuację w służbie zdrowia oraz komentarz do danych resortu zdrowia, z których wynika, że ok. 3,5 tys. lekarzy-rezydentów wypowiedziało klauzulę opt-out, nie godząc się jednocześnie na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym.

"Niepokoi mnie to i chciałbym prosić wszystkich lekarzy, aby dbali przede wszystkim o zdrowie pacjenta. Na pewno chciałbym też podkreślić to, że różnego rodzaju błędów, problemów, niedoskonałości nie da się uleczyć w krótkim czasie, bo 50 lat komuny i 25 lat dalekiej od doskonałości III RP doprowadziło nas do stanu, w którym jesteśmy" - mówił Morawiecki.

Premier przypomniał, że dotychczas przyjęto ustawę o wzroście wynagrodzeń w służbie zdrowia i "fundamentalną, zupełnie nową ustawę o wzroście wydatków na służbę zdrowia w ciągu najbliższych kilku lat do 6 proc.". "Przypomnę, że jeszcze trzy, cztery lata temu było to 3,95 proc. Tak odważny i śmiały krok jest czymś bez precedensu" - ocenił Morawiecki.

Jak zaznaczył, lekarze-rezydenci to "niezwykle ważna grupa naszych młodych lekarzy, którzy będą dla Polski ważni przez kilkadziesiąt lat". "Chciałbym ich poprosić, abyśmy byli w dialogu; dać sobie nie kilka dni czy tygodni, lecz kilka miesięcy i parę lat, bo nie da się naprawić tych patologii, które narosły" - zaznaczył premier.

Według Morawieckiego młodzi lekarze zarabiają "zdecydowanie za mało". "Muszą brać dyżury, łatać swoje domowe budżety, ale powinni oni zostawać w kraju" - mówił Morawiecki.

Jego zdaniem, uszczelnienie systemu podatkowego, będzie miało wpływ na podwyżki wynagrodzenia dla lekarzy, lecz potrzeba na to czasu. "Dzisiaj mogę powiedzieć, że VAT urósł o prawie 30 mld. zł. Przez poprzednie dziewięć lat, wpływy VAT-u do budżetu urosły o 25-26 mld., więc w ciągu jednego roku jest to więcej niż przez poprzednie dziewięć lat" - mówił premier.

"Wszyscy by chcieli zarabiać jeszcze więcej i ja to rozumiem - proszę o trochę cierpliwości. Trzeba rozmawiać, pokazywać gdzie te pieniądze wyciekają z tego systemu. Znajdźmy razem te miejsca. Ja podpowiem: przez eksport leków refundowanych, polski podatnik, który nie jest tak zamożny, finansuje leki dla bogatego podatnika austriackiego, holenderskiego, niemieckiego czy duńskiego. Przecież to jest absolutna patologia - tak nie powinno być" - zauważył Morawiecki.

Przypomniał, że przez ostatnich kilkanaście lat z Polski wyjechało 30 tys. lekarzy. "To jest tak, że biedna jeszcze stosunkowo Polska, płaci na bogatych Niemców, Szwedów czy Francuzów. To przecież nie jest normlany system. Zapłaciliśmy 30 mld. zł. innym państwom poprzez +eksport+ naszych lekarzy. Ci lekarze, których Polska wykształciła powinni tutaj zostać przez ileś lat" - ocenił premier.

Pytany o dalsze zmiany w służbie zdrowia Morawiecki poinformował, że planowane jest wprowadzenie e-zwolnień. Zaapelował także do lekarzy, aby "nie bronili się przed tym i pomogli" wprowadzić elektroniczne zwolnienia i skierowania. "Brak systemu elektronicznego w służbie zdrowia powoduje, że wydawane są nieprawdziwe, +lewe+ zwolnienia. (...) Elektroniczne recepty pomogą nam w ciągu jednego roku zaoszczędzić kilka mld. złotych" - podkreślił Morawiecki.

« 1 »

Zobacz także

 • Myślący
  02.01.2018 09:02
  Zarobki to jedno, bezpieczeństwo pracy to drugie - coraz istotniejsza kwestia - większość z nas lekarzy nie chce pracować w miejscu gdzie będzie musiał przyjąć więcej pacjentów niż jest w stanie fizycznie ich rzetelnie zbadać i dać zalecenia, a takich miejsc jest coraz więcej. Chodzi tu o kwestie moralne, etyczne - nie szkodzić, psychiczne - mało kto jest w stanie coś takiego wytrzymać i prawne - bardzo łatwo o rozprawę sądową. Pacjenci poźniej narzekają ze to konowały, nie chciał mnie wysłuchać itd. Zaległosci owszem są z kilku dekad, niestety mamy około 10 lat na załatanie ich, inaczej system naprawdę się załamie. 10 lat to jest czas w jakim w wielu placówkach leczniczych prawie połowa lekarzy przejdzie na emeryturę lub będzie juz w wieku emerytalnym albo tuż przed. Nie będzie się u kogo leczyć.
  doceń 7
 • TomaszL
  02.01.2018 10:25
  Zamiast apelować może warto by podjąć jakieś działania. Choćby kończąc z fikcja darmowego kształcenia lekarzy, wprowadzając tzw. państwową pożyczkę studencką, którą dana osoba będzie musiała spłacić lub odpracować w polskiej służbie zdrowia.

  I oczywistość druga - dziś na cito konieczne jest zinformatyzowanie służby zdrowia , a nie opowiadanie o elementach słynnego już projektu P1. eRecepty czy eBadania - to powinno już dawno działać. O analizach ekonomicznych procedur leczenia nie wspominając.

  Do tego trzeba na cito przejrzeć wiele innych procedur, bo przykładowo powinny być możliwe np. stałe repety dla osób chorych przewlekle, bo jest wielkie marnowanie czasu i pieniędzy chorego i lekarza POZ, przy wypisywaniu recept na te same leki i to samo dawkowanie, ustalone zresztą przez specjalistów.

  Pisać można by wiele....
 • Wojciech
  02.01.2018 10:42
  Co to znaczy " praca w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym" te przeciętne 48 godzin w tygodniu to praca zgodnie z Kodeksem Pracy. Proszę wyobrazić sobie prace ponad godziny dla kierowcy tira czy autobusu z dziećmi albo pilota samolotu. Ich też brakuje, odpowiedzialność ta sama. Chciałbyś aby przemęczony kierowca autobusu wiózł Twoje dziecko lub wnuka na ferie zimowe?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy