Nowy numer 15/2020 Archiwum

Ponad 5 mln zł strat. Winne bobry

Na ponad 5 mln zł oszacowano szkody spowodowane w tym roku przez bobry na Warmii i Mazurach. To rekord ostatnich lat.

Jak poinformowała PAP Maja Jakubiuk z olsztyńskiej RDOŚ, do końca mijającego roku wpłynęło ponad 1,4 tys. wniosków o wypłatę przez Skarb Państwa blisko 5,2 mln zł za szkody wyrządzone przez bobry na Warmii i Mazurach.

Łączna wysokość odszkodowań związanych z działalnością bobrów w tym regionie rosła z roku na rok, co tłumaczono coraz większą liczbą tych zwierząt i zajmowaniem przez nie nowych terenów. Populacja bobrów w tym regionie szacowana jest na 11 tys. osobników i należy do najliczniejszych w kraju.

Jeszcze w 2011 r. kwota wszystkich wypłat za działalność bobrów wynosiła 2,5 mln zł, natomiast w 2016 r. sięgnęła już blisko 4 mln zł. W ocenie RDOŚ, tegoroczna rekordowa liczba zgłoszonych szkód ma prawdopodobnie związek z wysokim poziomom wód, spowodowanym zdecydowanie większymi opadami deszczu niż w latach ubiegłych.

Większość strat dotyczy zalanych użytków zielonych. Zgłaszano jednak również podtopienia budynków wywołane spiętrzeniem wód przez bobry, a także uszkodzenia maszyn rolniczych, które wjechały w zapadliny nad norami wykopanymi przez bobry. Były też przypadki wpadnięcia zwierząt gospodarskich do takich nor oraz uszkodzeń płotów i kajaka, przygniecionych przez drzewa, które ścięły bobry.

Możliwość zgłaszania przez właścicieli nieruchomości tak nietypowych strat ma związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego sprzed czterech lat, który uznał, że artykuł ustawy o ochronie przyrody, ograniczający odpowiedzialność Skarbu Państwa wyłącznie do szkód wyrządzonych przez bobry w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim, jest niezgodny z konstytucją.

Z danych RDOŚ wynika, że od kilku lat w woj. warmińsko-mazurskim na zbliżonym poziomie utrzymują się szkody powodowane przez inne gatunki zwierząt chronionych. W tym roku zgłoszono wnioski o wypłatę ponad 100 tys, zł za zwierzęta hodowlane zagryzione przez wilki. Na 13 tys. zł oszacowano natomiast szkody wyrządzone w uprawach rolnych przez żubry z Puszczy Boreckiej.

Aby ograniczyć szkody, w ciągu ostatniego roku dokonano odstrzału 37 bobrów, a cztery bobrowe rodziny odłowiono i przesiedlono w inne miejsca. W 14 tamach zbudowanych przez te zwierzęta zamontowano specjalne urządzenia przelewowe w celu obniżenia poziomu wody w rozlewiskach. Olsztyńska RDOŚ zakupiła też i przekazała rolnikom 6,5 tys. m.b. fladr służących do odstraszania wilków od pastwisk i miejsc przebywania zwierząt gospodarskich.

« 1 »

Polecamy

 • Stanisław_Miłosz
  31.12.2017 17:45
  Szyszko! Łapska precz od bobrów! Natura (dać chłopu strzelbę) - sama sobie poradzi.
  doceń 2
 • agnostos
  01.01.2018 10:39
  agnostos
  Czyżby bobry chciały świadomie szkodzić ludziom? Chyba przestępstwem nie jest budowanie domu sobie i swojej rodzinie. Nie słyszałem, żeby bobry miały prawny wymów zgłaszania wniosku o budowę żeremi do urzędu gminy. RDOŚ nie powinien zapominać, że ma chronić środowisko, a nie zwalać winę na biedne zwierzęta!
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama