Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Syndrom jerozolimski

Nie da się mówić o statusie Jerozolimy tylko językiem polityki, z pominięciem religii. To dlatego konflikt dotyczący Świętego Miasta wydaje się politycznie nierozstrzygalny.

Stany Zjednoczone uznają Jerozolimę za stolicę Państwa Izrael i zapowiadają przeniesienie tam swojej ambasady z Tel Awiwu. Czy ten ruch, którego konsekwentnie unikali dotychczasowi prezydenci USA, to bezmyślne wrzucenie zapałki do beczki prochu? Czy może część większego planu, który ma zmusić również Izrael do ustępstw wobec Palestyńczyków? A może to nie polityka jest wystarczającą perspektywą dla interpretacji tej decyzji? Czy uprawnione jest postrzeganie jej również w kategoriach religijnych jako wypełnienie obietnic dla Izraela zawartych w Biblii? I gdzie leży granica między spojrzeniem wiary a wykorzystywaniem religii do uprawiania polityki?

Dostępne jest 6% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny