Nowy numer 28/2018 Archiwum

W trosce o twoje zbawienie, mówię: nie!

Królestwo niebieskie doznaje gwałtu, a zdobywają je ludzie gwałtowni. Mt 11,12

Jezus powiedział do tłumów:
«Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on. A od czasu Jana Chrzciciela aż dotąd królestwo niebieskie doznaje gwałtu, a zdobywają je ludzie gwałtowni. Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana. A jeśli chcecie uznać, to on jest Eliaszem, który ma przyjść. Kto ma uszy, niechaj słucha!»


Święty Hieronim brał kamienie i bił się nimi w piersi, powtarzając: Boże, zmiłuj się nad moją gwałtownością, bo Ty wiesz, że jestem z Dalmacji, a tam żyją gwałtownicy nieba. Gwałtownik nieba o. Dolindo modlił się: Panie, mnie możesz zabić i zatracić, ale zbaw Twój lud. Ja, kapłan, przypominam sobie słowa: „Gorliwość o dom Twój pożera mnie” (Ps 69,10), bo przecież, Boże, „Ty znasz moją głupotę” (Ps 69,10) i lękam się z autorem Nowego Testamentu, że jeśli człowiek sprawiedliwy z trudem osiągnie zbawienie, to cóż dopiero grzesznik. Gorliwość nakazuje nawet przymuszać do wejścia na ucztę zbawionych. I dlatego wraz ze św. Augustynem powtarzam: Ty mówisz: chcę się zatracić. Ale ja, w trosce o twoje zbawienie, mówię: nie!

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • spodlasu
    14.12.2017 07:12
    Wielkość w królestwie niebieskim. Dawno nie słyszałem homilii na ten temat. Bo któż nie chciałby być wielki? Zwłaszcza my, faceci. Tymczasem temat wielkości traktowany jest przez Kościół z podejrzliwością, bo to pycha, rywalizacja, i tak dalej. Na pewno? To dlaczego Jezus mówi o wielkości inaczej? Dlaczego mówi wprost o tym, że "kto chce być wielkim, niech będzie sługą wszystkich?". Dzisiejsze czytanie pokazuje szczególny rys wielkości: wiarę. Trzy rozdziały wcześniej (Mt 8) ewangelista przedstawia spotkanie Jezusa z setnikiem, jego wiarę, i - jako tło - niewiarę narodu wybranego. Pokazuje tych, którzy gwałtem wdzierają się do królestwa, i ludzi "narodzonych z niewiasty", którzy tworzą wielkość w oparciu o ludzką naturę. Niezły komentarz do dzisiejszej Ewangelii.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama