Nowy numer 32/2018 Archiwum

Co odkryto w Grobie Jezusa?

Pobrane z wnętrza próbki są o kilkaset lat starsze niż pierwotnie przypuszczano. Co to w praktyce oznacza?

31 października 2016 r. po raz pierwszy od wieków została otwarta pieczara grobowa znajdująca się w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie - uznawana przez chrześcijan na całym świecie za miejsce, w którym pochowano po ukrzyżowaniu ciało Pana Jezusa. W pracach uczestniczyli naukowcy z Politechniki Narodowej w Atenach pod kierunkiem prof. Antonii Moropoulou. Odkryto wtedy pękniętą, kamienną płytę, na której wyryty był krzyż. Płyta leżała bezpośrednio na miejscu, w którym złożone było kiedyś ciało zmarłego.

W 2016 r. naukowcy badający Grób Pański przypuszczali, że płyta ta pochodzi z okresu wypraw krzyżowych. Jednak najnowsze wyniki badań pokazują, że to znacznie starsze znalezisko - jest datowane na ok 345 r. n. e. To niezwykle cenna informacja, bo zgodnie z przekazami źródłowymi Grób Jezusa został odkryty i zabezpieczony przez rzymska wyprawę z 326 r. Płyta z wyrytym krzyżem została więc umieszczona w tym miejscu najprawdopodobniej niedługo po odkryciu Grobu Pańskiego.

« 1 »

Zobacz także

 • sp
  29.11.2017 18:05
  To chyba jedyny grób na świecie, przy którym człowieka napełnić może prawdziwa radość!
  doceń 23
 • JAWA25
  29.11.2017 18:40
  chyba zbytnim uproszczeniem jest zdanie "Płyta leżała bezpośrednio na miejscu, w którym złożone było kiedyś Ciało Zmarłego" wpierw w IV wieku znaczną część skały Golgoty bezpowrotnie zniszczył Konstantyn Wielki robiąc miejsce na bazylikę Grobu, później około roku 1000 kalif Hakim zrównał z ziemią wszystko co przetrwało działalność Konstantyna, by zatrzeć wszelkie ślady Grobu
  doceń 18
 • Eh
  30.11.2017 08:20
  To w końcu Jezus zmartwychwstał czy nie? No bo skoro fundanentem tej wiary jest dowód zmartwychwstabua a xiało Jezusa jest w grobie...to wszyscy po śmuer3mozemy być Jezusami.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama