Nowy numer 25/2018 Archiwum

Elementarz dla rodziców

W książce Jacka Mycielskiego najbardziej podoba mi się to, że nie jest kolejnym poradnikiem krzyczącym z okładki: „Tak w 15 dni zrobisz z dziecka chodzący ideał”. Bo przecież i tak wiadomo, że nie da się tego zrobić.

W „Elementarzu” nie wyczułem psychopedagogicznego smrodku, na który mam silną alergię. Ze szkolnym elementarzem łączy go to, że kolejne „czytanki” są krótkie. Ta książka jest bardzo praktyczna – w końcu jej autor jest inżynierem, a także ojcem trojga i dziadkiem dwanaściorga dzieci. Nada się i świeżo upieczonym rodzicom, i tym sfrustrowanym porażkami wychowawczymi. Znajdziemy w niej jasne wskazówki, jak sobie radzić, gdy dziecko wpada w histerię; gdy trzeba iść z nim do lekarza; gdy koniecznie chce mieć pieska; gdy pyta o seks; gdy w domu pojawi się młodszy braciszek. Podstawowe rady są następujące:

1. Chcesz mieć szczęśliwe dzieci? Dbaj wpierw o szczęście ich rodziców. Dbaj wpierw o jakość swojego małżeństwa.

2. Naszym celem niech będzie nie tyle wychowanie grzecznego dziecka, ile dziecka, które kocha i jest kochane.

Moje doświadczenie rodzicielskie podpowiada mi, że rady Jacka Mycielskiego są dobre.

W przygotowaniu są kolejne elementarze tego samego autora – dla narzeczonych i dla dziadków.

Jarosław Dudała

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji