GN 24/2018 Archiwum

Biskup Guzdek poświęcił nowy samolot do przewozu państwowych VIP-ów

Uroczystość rozpoczęcia służby przez nowy samolotu do przewozu najważniejszych osób w państwie odbyła się dziś w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego, na wojskowej części lotniska Okęcie. Samolotowi Boeing 737-800 nadano imię „Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Nowy statek powietrzny pobłogosławił biskup polowy Józef Guzdek.

Nowy samolot powitali przedstawiciele kierownictwa ministerstwa obrony narodowej z ministrem Antonim Macierewiczem na czele, generałowie WP, żołnierze i pracownicy wojska z jednostek stołecznego garnizonu oraz Sił Powietrznych, a także 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, gdzie będzie stacjonował samolot.

Minister Antoni Macierewicz odebrał meldunek i klucze do nowego Boeinga. Matką chrzestną samolotu została st. szer. Oktawia Nowacka, pięcioboistka i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. Wraz z ministrem obrony odsłoniła wizerunek Marszałka umieszczony przy drzwiach w przedniej części kadłuba.

Samolot pobłogosławił biskup polowy Józef Guzdek. – Panie, nasz Boże, Twojej mocy poddane są przestworza i Twoja chwała sięga ponad niebiosa. Spraw, niech ten samolot, pomyślnie przebywa wyznaczone mu szlaki, a ci, którzy z niego będą korzystać, niech dzięki Twojej opiece szczęśliwie docierają do zamierzonego celu podróży – modlił się bp Guzdek.

Ordynariusz wojskowy zawierzył Bogu służbę pilotów, obsługi technicznej samolotu i bazy lotniczej. – Spraw, aby dobrze wypełniając powierzone im zadania w ten sposób zapewniali bezpieczeństwo podróżującym – powiedział bp Guzdek.

Modlitwę odmówili także ks. płk Aleksy Adriejuk z prawosławnego ordynariatu polowego oraz ks. płk Wiesław Żydel z ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.

Boeing jest trzecim samolotem zakupionym przez MON z myślą o transporcie VIP-ów. Jest to też pierwszy samolot średniodystansowy, który wchodzi do służby. Dwa poprzednie, dużo mniejsze, Gulfstreamy G550 „Książę Józef Poniatowski” i „gen. Kazimierz Pułaski” przyleciały do Polski latem tego roku. Jak podkreślali organizatorzy uroczystości, samolot „Marszałek Józef Piłsudski”, będzie mógł także wypełniać misje humanitarne i ewakuacyjne. Zaprezentowany dziś Boeing zostanie wprowadzony do eksploatacji w połowie przyszłego roku po wypełnieniu procedur, m.in. po pełnym przeszkoleniu załóg i obsługi technicznej.

Podczas uroczystości w hangarze odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowany został stan realizacji zadań w resorcie obrony narodowej. Wśród największych sukcesów ministerstwa Antoni Macierewicz wymienił m.in. wzrost nakładów na armię, wzmocnienie wschodniej flanki NATO oraz modernizację wojska. – Cały nasz wysiłek nakierowany jest na to, by Polska była bezpieczna. Żeby Polska armia była zdolna wypełnić swoje konstytucyjne obowiązki, by być zdolną do obrony naszej ojczyzny. Dlatego tak wyglądała organizacja szczytu NATO. Dlatego doprowadziliśmy do stacjonowania wojsk amerykańskich oraz wojsk NATO na terenie Rzeczpospolitej – powiedział.

Konferencji towarzyszyła ekspozycja sprzętu wojskowego m.in. wozów opancerzonych, śmigłowców i samolotów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Fryderyk
  16.11.2017 08:27
  Jest przystosowany do lądowania na kartoflisku w Smoleńsku?
  doceń 1
 • prostolinijny
  16.11.2017 21:57
  Biskup Guzdek źle czyni podważając autorytet p. Macierewicza i wzywając do bojkotu reform. To niegodziwe ks.biskupie.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama