Nowy numer 25/2018 Archiwum

Zabrać okradzionemu

Babiš spełnia postulat komunistów.

Andrej Babiš, lider ruchu ANO, który wygrał wybory w Czechach, zapowiedział, że będzie chciał opodatkować środki pieniężne wypłacane Kościołom i gminom żydowskim w ramach rekompensaty za zabrane przez komunistów mienie.  W 2012 r. w Czechach przyjęto ustawę, która 16 Kościołom chrześcijańskim oraz gminom żydowskim zwracała część zagrabionego mienia. Wartość majątku oddanego bezpośrednio wyceniono na 75 mld koron. Rekompensatę finansową zaś na kwotę 59 mld koron.  Miała być wypłacana w ratach przez trzydzieści lat z uwzględnieniem współczynnika inflacji.  Największą sumę, ok. 47 mld koron, otrzymać miał Kościół katolicki. Jednocześnie stopniowo miano ograniczać dotacje państwowe dla Kościołów i związków wyznaniowych. Znaczną część tych funduszy Kościół katolicki przeznaczał na remont zabytków sakralnych, działalność charytatywną i socjalną oraz przedsięwzięcia kulturalne. Stworzono także specjalny fundusz solidarności z biedniejszymi diecezjami, gdzie sytuacja materialna Kościoła jest często bardzo trudna.

Babiš wybory wygrał zdecydowanie, ale do rządzenia poza koalicjantami potrzebuje także wsparcia komunistów. Zgodził się więc spełnić ich postulat dotyczący opodatkowania środków wypłacanych Kościołom.  Komuniści proponowali, aby pieniądze wypłacane z tytułu restytucji majątkowych zostały opodatkowane w wysokości 19 proc., co według ich wyliczeń miałoby doprowadzić do tego, że kwota wypłacanych środków będzie łącznie mniejsza o 11.5 miliardów koron.

Propozycję Babiša skrytykował sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Czech ks. Stanislav Přibyla. Podkreślił, że umowy zawarte z państwem w 2013 r. powinny być dotrzymane, a pomysł opodatkowania pieniędzy wypłacanych z tytułu restytucji nie ma podstaw prawnych. Babiš, były działacz partii komunistycznej, oskarżony przez słowacki IPN o agenturalne związki z bezpieką, a obecnie jeden z najbogatszych obywateli Czech, wyleciał z poprzedniego rządu, oskarżony o domniemane nadużycia podatkowe przy rozliczaniu unijnych dotacji dla jednej ze swych firm.  

« 1 »

Zobacz także

 • JAWA25
  14.11.2017 13:32
  czy to nasz kłopot? http://www.citizengo.org/pl/71566-rzecznik-praw-obywatelskich-adam-bodnar-w-dniu-20-czerwca-na-antenie-tvp-elujemy-do-pana-o
  doceń 3
 • spadkobierca
  14.11.2017 14:36
  Tak samo chce zrobić pis z właścicielami gruntów warszawskich. W końcu "swoi" już dostali odszkodowania.Siostrzeńców wydziedziczymy. A pozostałych ponownie znacjonalizujemy - streszczenie ustawy Jakiego
  doceń 2
 • jurek222
  14.11.2017 20:48
  Kosciół okradziony? To rzeczywiście tylko w Czechach możliwe.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama