Nowy numer 32/2018 Archiwum

Czy różaniec to nie kilkadziesiąt paciorków związanych sznurkiem?

I uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus. J 2,22

Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie, oraz siedzących za stołami bankierów.

Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał.

Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: „Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska”. Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: „Gorliwość o dom Twój pożera Mnie”.
W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: „Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?”.

Jezus dał im taką odpowiedź: „Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo”.

Powiedzieli do Niego Żydzi: „Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?”. On zaś mówił o świątyni swego ciała.

Gdy zatem zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.


Zatraciły się nam właściwe proporcje między potrzebami ducha i ciała. Cielesne żądze zakrzyczały ducha. Po niedzielnej Mszy często odwiedzamy centra handlowe i dopiero tam zaczyna się prawdziwa uczta. Jest to jakiś znak czasu. Dlatego akcji Różaniec do Granic ochoczo przyklasnąłem. Grubo ponad milion rodaków, zamiast do centrów handlowych i telewizorów, z różańcami udało się do kościołów. Ludzie wiedzą, że prawdziwego pokoju i bezpieczeństwa nie da im żadna armia ani układ. I szukają „u góry”. Różańca też się czepiają. Nie ma obowiązku zmawiania zdrowasiek. Ja też nie odnajduję się we wszystkich formach pobożności. Ale kimże jestem, żeby kwestionować duchowość wielkich papieży, herosów wiary i głos Kościoła? Przypominam sobie słowa Jezusa: „Ty jesteś Piotr, czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”. Czy różaniec to nie kilkadziesiąt paciorków związanych sznurkiem?

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • zamieszanie
  09.11.2017 10:42
  Rzecz ciekawa, iż Augustyn (354-430 n.e.), zwykle zwany „świętym Augustynem”, początkowo wierzył, że „masywem skalnym” czy „opoką” jest Piotr. Później jednak skorygował swój pogląd i napisał: „Albowiem nie od Piotra ‚petra’ (Skała), lecz Piotr [Petrus] od petry (Skały), jak Chrystus nie od chrześcijanina, ale chrześcijanin od Chrystusa ma nazwę. Toteż Pan powiedział: ‚Na tej skale zbuduję Kościół mój’, bo Piotr rzekł: ‚Tyś jest Chrystus, Syn Boga Żywego’. A więc, mówi, na tej skale, którą wyznałeś, zbuduję mój Kościół. ‚A skałą jest Chrystus’, na którym to fundamencie też Piotr jest zbudowany. ‚Bo nikt nie może założyć innego fundamentu, prócz tego, który jest już założony, a którym jest Chrystus Jezus’” (Homilie na Ewangelie i Pierwszy List św. Jana, tłum. W. Szołdrski, W. Kania, Warszawa 1977, traktat 124.5).
  doceń 1
 • Gość
  09.11.2017 13:02
  Spodziewałem się, że myśl Autora pójdzie w tym kierunku: Bicz ze sznurków (koraliki na sznurku), Różaniec (koraliki związane sznurkiem)... A tu niespodzianka:)
  doceń 2
 • mee...
  09.11.2017 18:32
  Tomasz z Akwinu zamilkl gdy Zobaczyl, gdy Duch Bozy mu pokazal...zamilkl nie dlatego, ze zaniemowil badz stal sie nieszczesliwym...a zamilkl dla tego, ze to o czym rozprawial i to co napisal z tym co zobaczyl gdy Boga doswiadczyl...to mozna rozbic o kant stolu do tego bedac lojalnym wobec swego kosciola...no ale gdzie autorowi do Tomasza...Tomasz nie naciagal Jana jak autor. Jan pisze prosto...
  doceń 0
 • mee...
  09.11.2017 18:57
  Chrzescijanin, tak okreslal siebie Tomasz, ktory byl wiernym kosciola rzymskiego...wspolczesni katolicy, tez zwani Chrzescijanami - nie zgina jezeli wierza szczerze...zgina ci, ktorzy wiedza, a naciagaja wiernych do zlamania I Przykazanie.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama