Nowy numer 17/2019 Archiwum

Holy Wins zamiast Halloween

W związku z coraz większą popularnością Halloween, wiele parafii i instytucji organizuje wydarzenia będące chrześcijańską odpowiedzią na obchody tego dnia.

W ramach Holy Wins odbywa się wiele wydarzeń jak Bale Wszystkich Świętych, Marsze Świętych, procesje, nabożeństwa i uwielbienia.

Inicjatywy te bardzo często skierowane są do najmłodszych, aby zainteresować ich rodzimymi tradycjami przekazującymi dobre duchowe wartości.

We wtorek, 31 października parafia pw. Nawrócenia św. Pawła organizuje po raz pierwszy marsz świętych, który po Mszy św. o godz. 18.00 przejdzie ulicami miasta.

Z kolei lubelskie parafie św. Józefa oraz bł. P. J. Frassatiego w niedzielę 29 października już po raz trzeci wspólnie organizują Wieczór Świętych. Rozpocznie się on Eucharystią o 18.00 w parafii bł. P. J. Frassatiego. Po niej w procesji z udziałem relikwii św. Jana Pawła II, św. Siostry Faustyny, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Matki Teresy z Kalkuty, św. Ojca Pio, św. Franciszka z Asyżu oraz wielu innych świętych i błogosławionych wierni przejdą do kościoła pw. św. Józefa, gdzie odbędzie się uwielbienie poprowadzone przez scholę Chwalmy Pana na Spontana połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu.

- Zauważyłem, że ludzie potrzebują takiej modlitwy, gdzie wpatrując się w Jezusa i obecnych w relikwiach świętych chcą pogłębić swoją wiarę, spojrzeć na swoje życie przez przykład tych, którzy żyli pięknie i w światłości – wyjaśniła KAI ks. Tomasz Niedziałek, pomysłodawca i organizator wydarzenia, wikariusz parafii pw. św. Józefa w Lublinie.

- Lepiej mówić o tym, co dobre, a nie złe. Dlatego podajemy alternatywę dla Halloween. Tłumaczymy, że jako katolicy wspominamy dobre przykłady świętych i pamiętamy o tych, którzy odeszli – powiedziała Róża Jasionowska, teolog oraz członek scholi Chwalmy Pana na Spontana.

Halloween jako wydarzenie mające genezę w pogańskich obrzędach odnoszących się często do kultu śmierci nie jest popierane przez wiele denominacji chrześcijańskich. W związku z jego coraz bardziej rosnącą w Polsce popularnością w wielu miastach organizowane są wydarzenia pod hasłem „Holy Wins” (Święty zwycięża) odnoszące się do kultu wszystkich świętych.

Nasi reporterzy relacjonują Bale Wszystkich Świętych w różnych diecezjach:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zobacz także

 • Godzilla
  29.10.2017 20:08
  Nie przesadzajmy, znaczna część obecnie pielęgnowanych zwyczajów np. bożonarodzeniowych to albo zmodyfikowane dawne obrzędy pogańskich Słowian, albo tradycje przejęte od innych wyznań. Kluczowe znaczenie ma treść, jaką wypełniamy je my, żyjący współcześnie, inaczej niezależnie od etymologii staną się tylko dekoracjami. Samo Halloween to juz raczej produkt popkultury, tylko zabawa, podobnie jak Walentynki.
  doceń 12
 • TomaszL
  29.10.2017 20:16
  Mamy dwa problemy w naszym codziennym, normalnym życiu. Jeden ze świętych obcowaniem, a drugi z koniecznością odpowiedzi na pogańskie wymysły.
  doceń 0
 • Kopyrda
  29.10.2017 23:51
  Szkoda, ze Gombriwcza nie ma. Skomentowalby to.
  doceń 4
 • europejczyk
  31.10.2017 03:57
  Rodzimymi tradycjami? To dobre, bo wlasnie Halloween jest rodzima tradycja Slowian (obchodzona od niepamietnych czasow tyle ze pod nazwa "Dziady"). Przeciez to Kosciol ukradl "Dziady" i przerobil je na "Wszystkich Swietych". Teraz chce je ukrasc ponownie??? To samo zreszta dotyczy wszystkich swiat chrzescijanskich: w miejsce pradawnych tradycji swieta chrzescijanskie. Przestancie w koncu odwracac kota ogonem.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL