Nowy numer 08/2020 Archiwum

Rzymski katolik – niewierzący

Światowe lewactwo w jakimś opętańczym szale dąży do zniszczenia cywilizacji Zachodu.

W ten paradoksalny sposób określał się prof. Bogusław Wolniewicz. Zmarł w sierpniu tego roku, pozostawiając wiele książek, artykułów, a także nagrań na YouTube. Kiedyś miałem przyjemność poznać profesora osobiście. Było to w jakimś studiu telewizyjnym. Trzecim gościem programu był Jarosław Gowin, wówczas związany z Platformą Obywatelską. Pamiętam, że jednym z wątków dyskusji była działalność o. Tadeusza Rydzyka. Gowin ubolewał, że ktoś taki jest twarzą Kościoła w Polsce. Wolniewicz ripostował, zarzucając oponentowi niczym nie uzasadnione poczucie wyższości wobec środowiska Radia Maryja, do którego należał przecież także Wolniewicz. Profesor deklarował niewiarę w Opatrzność i życie pozagrobowe, choć przyjmował możliwość istnienia Wyższej Inteligencji, ale z drugiej strony wiele jego poglądów było bliskich nauczaniu katolickiemu. W pewnych kwestiach umiał uzasadniać stanowisko Kościoła katolickiego lepiej niż sami katolicy. W jednej z rozmów na pytanie o wrogów Kościoła Wolniewicz odpowiedział: „Głównym wrogiem Kościoła jest oczywiście diabeł. Bo choć nie wierzę w Opatrzność, to w diabła wierzę, a mówiąc mniej obrazowo – w diabelstwo. […] Z sił niższych zaś największym wrogiem Kościoła i chrześcijaństwa w ogóle jest lewactwo. Przez lewactwo rozumiem nieprzepartą chęć do naprawiania świata według własnych wyobrażeń, nieliczącą się z realiami natury ludzkiej”. Bliska jest mi ta diagnoza profesora, choć dla mnie istnieje nie tylko diabelstwo, ale także osobowa istota, szatan. Odczytuję tę diagnozę w świetle 13. rozdziału Księgi Apokalipsy, który mówi o Smoku (szatan), Bestii pierwszej (władza inspirowana przez szatana) i Bestii drugiej (Fałszywym Proroku będącym na usługach pierwszej). Dziś główna idea głoszona przez Fałszywego Proroka to właśnie lewactwo. Profesor Wolniewicz stwierdza: „Światowe lewactwo to międzynarodówka komunistycznych mutantów. W jakimś opętańczym szale dąży ona do zniszczenia cywilizacji Zachodu […]. Lewactwo to kult Państwa, maskujący się dzisiaj jako ideologia »praw człowieka«”. Lewactwo chce tworzyć wbrew Bogu. Stąd uderza przede wszystkim w biblijną antropologię, wyrażającą się w zdaniu: „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz […]: stworzył mężczyznę i niewiastę” (Rdz 1,27). Wolniewicz był filozofem zdrowego rozsądku, a skoro tak, to nic dziwnego, że bronił chrześcijańskich fundamentów cywilizacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • JAWA25
  26.10.2017 00:15
  http://kompromitacje.blogspot.com/2015/01/wolniewicz-wstepuje-do-pzpr.html
  doceń 12
 • sny o nieskazitelności?
  26.10.2017 13:24
  Coś mi sie widzi że kolega stawia zbyt duze wymagania wobec niektórych ze znanych postaci, czy tylko wobec tych krytycznych wobec Zachodu i lewactwa? Marzenia o czyjejś nieskazitelności od urodzenia do śmierci nieczęsto się spełniają. Wypowiedź z blogu "kompromitacje" nie unieważnia jednak celności wielu późniejszych opinii Wolniewicza, Tak samo jak chyba cięższe grzechy np. Mazowieckiego (działalność publiczna w mediach stalinowskichi i wzięcie udziału w nagonce na duchownych posądzanych o szpiegostwo) czy Szymborskiej albo Kapuścińskiego - nie dykredytują ich całkowicie jako dziennikarza czy pisarzy.
 • Jacek
  27.10.2017 18:59
  To smutne, że "niewierzący" potrafią lepiej "uzasadniać stanowisko Kościoła katolickiego niż sami katolicy". Czy świadczy to o poziomie uczelni katolickich w szczególności wykładowców tych uczelni? Na marginesie polecam obejrzeć dyskusję prof. Wolniewicza z red. Stankiewicz (od 30 min. mniej więcej się zaczyna ciekawie) - https://www.youtube.com/watch?v=zRDx13-oODc

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama