Nowy Numer 29/2018 Archiwum

PiS już z prawie trzy razy większym poparciem niż PO

Na początku października na PiS (wraz z Solidarną Polską i Polską Razem) zagłosowałoby 47 proc. badanych, deklarujących udział w wyborach; PO otrzymałaby 16 proc., Kukiz'15 - 8 proc., próg wyborczy przekroczyłaby jeszcze Nowoczesna z 6 proc. poparciem - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

PSL otrzymałoby 3 proc. głosów a partie: SLD, Partia Razem, Wolność Janusza Korwin-Mikkego po 2 proc.

W porównaniu do sondażu z września poparcie dla PiS wzrosło o 3 punkty proc. CBOS podaje, że "od początku lipca br. poparcie dla rządzącego ugrupowania zwiększyło się o 9 punktów, rosnąc systematycznie z miesiąca na miesiąc o 2-4 punkty procentowe; to najlepsze notowania PiS nie tylko po wyborach, ale w ogóle w historii tego ugrupowania".

Poparcie dla PO zmniejszyło się w październiku o 3 punkty proc. CBOS podaje, że "od lipca notowania najsilniejszego ugrupowania opozycyjnego obniżyły się o 6 punktów, przez ten czas partia Grzegorza Schetyny traciła w kolejnych sondażach systematycznie po 2-3 punkty procentowe"

W październiku notowania Kukiz'15 nie zmieniły się, podobnie jak notowania Nowoczesnej. CBOS podaje, że "już od dwóch miesięcy notowania obu partii nie zmieniają się".

Głosowanie na PSL zadeklarowało w październiku o 2 punkty proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. O 1 punkt proc. zmniejszyło się poparcie dla SLD. Notowania Partii Razem nie zmieniły się, a na ugrupowanie Wolność Janusza Korwin-Mikkego zagłosowałoby o 1 punkt proc. więcej badanych niż we wrześniu.

Tak, jak w poprzednim miesiącu, również w październiku 12 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" na pytanie, na które ugrupowanie zagłosowaliby w wyborach.

Udział w wyborach parlamentarnych zadeklarowało w październiku 70 proc. respondentów (1 punkt proc. więcej niż we wrześniu). Pójście do urn wykluczyło 16 proc. badanych (o 2 punkty proc. mniej niż poprzednio), a 14 proc. (o 1 punkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu) nie było zdecydowanych w kwestii uczestnictwa w głosowaniu.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 5–12 października 2017 roku na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Grupa zdecydowanych wziąć udział w wyborach liczyła 667 osób.

 

« 1 »

Zobacz także

 • Grom
  13.10.2017 23:05
  Trudno by ktoś rozumny popierał swoich wrogów! A PO i N wszystko robią co nie trzeba (donosicielstwo na Polskę), a nic nie robią co powinni (żadnego programu pozytywnego). Sam nie wiem dlaczego się zapędzili w ten kozi róg? Czy to sprawa przywódców partii opozycyjnych czy raczej sprawa ideologii, która wyprała ich mózgi z rozsądku. To jest tak żenujące i żałosne, że kazdy nowy pomysł jest bardziej kretyński od poprzedniego. Może ktoś stworzy nową partię opozycyjna od głowy? Przecież w PO znam jeszcze grupkę myślących...
  doceń 1
 • Gość
  14.10.2017 09:56
  Najbliższe wybory to będą samorządowe. Myślę, że na prezydenta Warszawy i dla dobra Warszawy skompromitowana Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna jednak ponownie kandydować. Dzięki temu inni kandydaci będą mieli większą szansę wygrać...
  doceń 3
 • MBTM
  14.10.2017 16:01
  PiS zawsze w sondażach miał o kilka procent mniej niż w wyborach. Niech ruszy jeszcze pełną parą wraz z efektami program mieszkanie+ i 60% jest ich. Opozycja może wyjechać.
  doceń 2
 • Stefan1
  14.10.2017 20:43
  Czy Wy jesteście mądrzy? CBOS to takie cuś rządowe które jak rząd chce tak się wykazuje. Inną sprawą jest niepoważne podchodzenie do sondażu ludzi - w tym mnie. Takich sondażowni kilka dzwoni do tych których mają już spisanych jako tych "prawdomównych" W tym CBOS który regularnie co 3-4 miesiące mnie pyta a ja mówię "PI tylko PIS" by po rozłączeniu pękać ze śmichu.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama