Nowy numer 25/2018 Archiwum

Ekonomiczny Nobel, wolne niedziele i Ryszard Petru

Tegoroczny laureat Nobla z ekonomii wie, że człowiek kieruje się w swoich działaniach nie tylko rachunkiem zysków i strat. Magister ekonomii Ryszard Petru zdaje się tego jeszcze nie wiedzieć.

Richard Thaler, laureat tegorocznej Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii, zajmuje się ekonomią behawioralną. W największym uproszczeniu, bada on, jak nasze emocje wpływają na nasze decyzje ekonomiczne. Czołowi ekonomiści już dawno odeszli od założeń, że takie czynniki jak przyzwyczajenia, zachęty czy naciski psychologiczne nie mają wpływu na zjawiska ekonomiczne. Tymczasem w Polsce Ryszard Petru rości sobie prawo do robienia zakupów akurat w niedzielę, akurat w dużych sklepach, odwołując się do swoich praw ekonomicznych. Równie dobrze mógłby sobie rościć prawo do posiadania niewolnika.

Właśnie kwestia handlu w niedziele jest przykładem tego, że ekonomia nie działa w tak prosty sposób, jakby tego chciał Ryszard Petru. Niedziela jest w naszej kulturze dniem odpoczynku. Jako poseł wolną niedzielę ma nawet lider Nowoczesnej. I chyba nawet on nie chciałby być zmuszany do pracy w tym dniu. Niestety, takiej możliwości jak Ryszard Petru nie ma wielu pracowników wielkich sieci handlowych. Gdyby ktoś przyjrzał się bliżej stosunkom pracy w handlu, zauważyłby bardzo dużo środków przymusu wobec pracowników do pracy ponad siły. I korzystanie z wielu z tych środków umożliwia polskie prawo.

W dyskusji o niedzielach wolnych od handlu chodzi więc przede wszystkim o emocje, które stanowią współcześnie ważny element w naukach ekonomicznych. Z jednej strony mamy pracowników wielkich sieci handlowych. Pracowników, którzy chcieliby mieć, tak jak posłowie, bankowcy czy sędziowie, ustawowe prawo do niedzielnego wypoczynku. Z drugiej strony mamy tupiącego nogą Ryszarda Petru, który chce mieć prawo do zakupów akurat w niedzielę, akurat w dużych sklepach. Pozostaje tylko rozsądzić, czyje emocje są dla nas ważniejsze.

Co ciekawe, Ryszard Petru już tak nogą nie tupie, kiedy wolność człowieka naprawdę chce ograniczać Komisja Europejska. Jakoś nikt nie słyszał lidera Nowoczesnej, kiedy Komisja chciała rzucać imigrantami jak workami ziemniaków po całej Europie, w ramach polityki relokacji. Albo gdy Komisja ubzdurała sobie, że w zarządach firm miałby być zatrudniany odpowiedni procent kobiet.

« 1 »
oceń artykuł
 • chetnie przeczytam
  10.10.2017 19:53
  chętnie przeczytałbym artykuł o pokojowej nagrodzie Nobla - Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej - bo ICAN brzmi po polsku. Ale słyszałem ze cenzor nie pozwala bo w Belgii i Holandii rozdają tabletki z jodyną
  doceń 2
 • Niewolnik w Polsce
  10.10.2017 19:54
  Prawo do dnia wolnego, to prawo fundamentalne człowieka, rodzin... Nie można w Polsce przedłużać niewolnictwa!!! Tu nie ma co dyskutować nad ekonomią. Pytanie tylko czy Rząd jest za zniesieniem niewolnictwa czy za utrzymaniem?! Oczywiście, że słupki sondażowe polecą w dół, ale po 3 miesiącach będzie cacy:)
 • Jerz.
  11.10.2017 16:23
  To nawet w "G.N." powtarzacie te bzdety o "magistrze ekonomii" R.Petru? Pan Petru jest magistrem, ale od stosunków międzynarodowych ... Opinię "wybitnego ekonomisty" (ha, ha, ...) zyskał w trakcie swojej późniejszej aktywności biznesowo - politycznej.
  doceń 4
 • chou
  14.10.2017 12:49
  Dlaczego w dyskusjach o zakazie handlu w niedziele pomija się ludzi, którzy CHCĄ pracować w handlu właśnie w niedziele i święta? Najczęściej to studenci, młodzi ludzie bez doświadczenia w innych zawodach, tacy dla których niedziela jest dniem jak każdy inny itd. (tyle powodów ilu ludzi). Przymusowe wolne od pracy w handlu w weekend nie uszczęśliwi ich na siłę. Czy wszyscy młodzi "niech wyjadą" żeby móc żyć tak jak uważają?
  doceń 18

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji