Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ewakuacja całej wyspy - rozpoczęła się erupcja wulkanu

Władze Vanuatu, wyspiarskiego kraju w Oceanii, nakazały w czwartek obowiązkową ewakuację całej wyspy z powodu wzmożonej aktywności wulkanu. Erupcja może przybrać ogromną skalę.

11 tys. mieszkańców Aoby (Ambae), 150 km na północ od stolicy Vanuatu, Port Vila, musi opuścić wyspę do 6 października - ogłosiła kancelaria premiera Charlota Salwai. Przygotowywane są dwa ośrodki ewakuacyjne na wyspie Pentecost.

Według biura ds. zarządzania kryzysowego (NDMO) to pierwszy przypadek ewakuowania całej wyspy archipelagu z powodu wulkanu.

Wulkan Manaro Voui, znany też jako Aoba czy Lombenben, przez kilka tygodni wywoływał wstrząsy na wyspie, a w weekend zaczął wyrzucać popiół i skały. W związku z tym władze ogłosiły stan wyjątkowy i podniosły poziom zagrożenia wulkanicznego do czwartego w pięciostopniowej skali.

Większość mieszkańców wyżej położonych terenów została już ewakuowana w bezpieczne miejsca na zachodzie i wschodzie wyspy. "Możliwe, że zostanie ogłoszony piąty poziom alertu, więc musimy ewakuować wszystkich mieszkańców" - powiedział szef NDMO Shadrack Welegtabit.

Tysiące ludzi zostały ewakuowane podczas poprzedniej erupcji z 2005 roku. Osoby te mogły wrócić do domów dopiero po trzech miesiącach. Nie wiadomo, jak długo potrwa to tym razem. "Wszystko będzie zależało od aktywności wulkanicznej" - dodał Welegtabit.

Erupcja jest obecnie określana jako "umiarkowana", a władze ostrzegają przed spadającymi kamieniami, kwaśnymi deszczami i gazami wulkanicznymi.

Na wyspie w ostatnim czasie panowała susza, a źródła wody i zbiory są obecnie pokryte pyłem wulkanicznym. Archipelag Vanuatu, który liczy 80 wysp i 270 tys. mieszkańców, został częściowo zdewastowany przez cyklon Pam, w wyniku którego w 2015 roku zginęło tam 11 osób.

Vanuatu, które do ogłoszenia niepodległości w 1980 roku było kondominium francusko-brytyjskim, jest jednym z najbiedniejszych krajów świata.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL