Nowy numer 25/2018 Archiwum

Niemieccy buntownicy wchodzą do rządu

A Polacy mogą się cieszyć.

Formalnie w Niemczech niewiele się zmieniło. Rządzić będzie nadal Angela Merkel. Co prawda fala europejskiego buntu dotarła również do tego kraju i Alternatywa dla Niemiec zdobyła dwucyfrowe poparcie. Ale trzecia siła w Bundestagu będzie przez polityczne elity izolowana dużo bardziej niż inne partie tego typu w Europie. Bunt statecznych Niemców skierował się jednak w jeszcze jedną, nieoczekiwaną stronę. Beneficjentem niemieckiego buntu stali się…liberałowie z FDP. A oni najprawdopodobniej wejdą do rządu.

Mało kto może pamięta, że jednym z powodów, dla których FDP nie weszła 4 lata temu do parlamentu, miała być właśnie AfD. Alternatywa dla Niemiec, która była wtedy partią poważnych profesorów przeciwnych euro, podebrała część elektoratu liberałom. Dzisiaj AfD zyskuje przede wszystkim wśród nieco biedniejszych mieszkańców wschodnich landów. Liberałowie mogli więc odzyskać swoje pozycje w klasie średniej. Ale wykorzystywali przy tym, choć w sposób nieporównanie bardziej kulturalny, hasła AfD, jak sprzeciw wobec ratowania zadłużonych krajów południa niemieckimi pieniędzmi czy nieufność wobec nieograniczonej imigracji do Niemiec.

FDP wpłynęła do parlamentu z niezłym wynikiem prawdopodobnie na podobnej fali niemieckiego buntu co AfD. I partia ta wejdzie zapewne do nowego rządu. Chociaż niemieccy liberałowie są w ogólnoeuropejskim sojuszu z Emanuelem Macronem, nie są przekonani do jego pomysłów na reformę Unii Europejskiej. A to dobra wiadomość dla Polski. Nie są też przekonani do szerokiego otwarcia na imigrantów spoza Europy. To również dobra wiadomość dla Polski.

Jednak FDP przede wszystkim jest partią, dla której najważniejszy jest niemiecki interes gospodarczy. A wyniki wyborów pokazały, że takie podejście jest ważne dla wielu Niemców. Jest to więc wskazówka dla przyszłej policjantki liberałów, czyli Angeli Merkel. Może relacje gospodarcze z ważnym partnerem handlowym, jakim jest dla Niemiec Polska, staną się w końcu ważniejsze niż zwidy polskiej opozycji o zagrożeniu demokracji. A to już jest bardzo dobra wiadomość dla Polski.

« 1 »
oceń artykuł
 • gut
  25.09.2017 17:25
  《Ralph Waldo Emerson》☫☬☫《Demokracja to rządy brutali, temperowane przez dziennikarzy.》 ;-)) ♫Sarah Connor - I'll Kiss It Away Live, link: https://www.youtube.com/watch?v=EuB7L_5nHRY ♫Sarah Connor - From Zero To Hero Live @ Top Of The Pops 2005, link: https://www.youtube.com/watch?v=kKw_olC8v_0

  doceń 1
 • Gosc
  25.09.2017 18:35
  Z tego co pan pisze odnoszę wrażenie że FDP i AFD wygrały wybory i nowym kanclerzem zostanie ????.Panie Barczak to nic dobrego dla Polski może byc pan pewien AFD zachwyca sie żołnierzami Wermachtu najwiekszą popularnością cieszy sie w nowych landach gdzie prawie nie ma uchodżców. i wychodzi z założenia niemcy dla niemców prawie tak jak PIS ale jest mała róznica.
  doceń 4
 • E.
  25.09.2017 20:36
  Zawsze mnie zaskakuje, gdy za dobry wynik dla Polski uznaje się sukcesy partii egoizmów narodowych. Przecież z natury rzeczy te partie będą dążyły do hegemonii, zysku, dominacji kosztem innych narodów... Jaki w tym dla nas zysk???
  doceń 5
 • MBTM
  25.09.2017 21:11
  Parę razy polscy politycy pozwolili sobie na stwierdzenie że AfD jest dla Polski niebezpieczna. Hmm, jak dla mnie dla Polski niebezpieczna jest Merkel i Schulz, i ich polityka imigracyjna. Ciekawe w czym AfD dla Polski ma być zagrożeniem?. Zasadniczo mi jest obojętne czy na niemieckiej fladze pojawi się półksiężyc, i ogłosi się bundeskalifat, ale uważam że AfD dla Polski i Europy jest lepszym wyborem niż Merkel,Schulz czy Macron.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji