Nowy numer 12/2019 Archiwum

Kard. Sarah do tradycjonalistów: Wyjdźcie z getta

Kard. Robert Sarah wzywa do otwarcia Kościoła na młodych tradycjonalistów. Osobiście mogę zaświadczyć o ich autentyzmie i pobożności – powiedział prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego.

Kardynał Sarah udział w kongresie z okazji 10. rocznicy motu proprio Summorum Pontificum, którym Benedykt XVI ponownie wprowadził do powszechnego użytku dawną formę rytu rzymskiego.

Kard. Sarah odniósł się do popularności, jaką tak zwana przedsoborowa liturgia cieszy się wśród młodych katolików. Zapewnił, że nie chodzi tu o nostalgię i że nie są to ludzie zgorzkniali czy naznaczeni kościelnymi sporami ostatnich dziesięcioleci. „Napełnia ich radość, bo żyją z Chrystusem pośród wyzwań współczesnego świata” – powiedział kard. Sarah.

Zwolenników nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego zachęcił zarazem do wyjścia z tradycjonalistycznego getta, by inni katolicy mogli korzystać ze świadectwa ich dobrze ukształtowanej wiary, którą zyskali dzięki dawnej liturgii. Kard. Sarah zaapelował też do nich, by nie nazywali już siebie tradycjonalistami. „Nie jesteście muzealnym kuriozum, nie jesteście tradycjonalistami, jesteście katolikami obrządku rzymskiego tak samo jak ja i Ojciec Święty” – powiedział szef watykańskiej dykasterii.

W kongresie o Summorum Pontificum, który odbył się na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza wziął też udział sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei abp Guido Pozzo oraz kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Anna Panna
  15.09.2017 23:23
  Mnie jako warszawiance getto kojarzy się JEDNOZNACZNIE: jako teren, na którym hitlerowcy zamknęli Żydów podczas okupacji. A Ksiądz Kardynał co ma na myśli? KTO został zamknięty w getcie - i KTO go tam zamknął?
  doceń 11
 • PanGoladkin
  16.09.2017 11:10
  Kard. Sarah jest wspaniałym kapłanem to raz. Po drugie jego wypowiedź musiała być wyważona. Po trzecie ma wielki szacunek do liturgii przedsoborowej. Po czwarte - ode mnie - forma zawsze była dla mnie sprawą drugorzędną. Czy zarówno w jednym jak i drugim rycie Jezus nie jest ten sam? Czy myślicie że Jezus obraża się jeśli w danym okresie historii Kościół sprawuje mniej doskonałą liturgię? Czy nie dał Piotrowi pełnego prawa stanowienia? Tak długo jak forma nie jest grzechem pozostaje sprawą drugorzędną. To nie zmiany lub ich brak odwracają ludzi od Kościoła, ale powszechny grzech, który zabija wiarę. "A ponieważ bezprawie się rozmnoży, przeto miłość wielu oziębnie". I tak też się stało w naszych czasach, zwlaszcza przez powszechną nieczystość.
  doceń 12
 • Przypominacz
  16.09.2017 14:03
  Moi drodzy Bracia i Siostry czy takie spory maja jakikolwiek sens? Czy zapomnieliscie o tym ze Jezus powiedzial o Duchu Swietym ktory bedzie w Jego Kosciele,ktory bedzie pilnowal ze bramy piekielne go nie przemogą. Widze ze co raz bardziej wierni dziela sie na wazniejszych katolikow i mniej waznych zalominajac o tym komu Chrystus przekazal wladze. Kazdy papiez czyli nastepca Piotra jest Glowa Kosciola pielgrzymujacego i to jego autorytetem wydawane jest nauczanie kosciola ktore my jako wierzacy powinnismy przyjac. Jesli Liturgia ktora znamy jako ryt podstawowy zostala uznana to my nie powinnismy tego poddawac pod watpliwosc. Nawet katechizm podkresla role roznych rytow jako bogactwo kosciola ktore podmresla jednosc chrzescijan i mimo ze wyglada inaczej to na oltarzu jest ten sam Chrystus. Dlatego tez poki Chrystus jest na oltarzu to nie mozemy mowic ze kosciol popełnil błąd. Bo to On jest najwazniejszy On jest szczytem do ktorego zmierzamy :-) Pozdrawiam was serdecznie i prosze o modlitwę za mnie i obiecuje sie modlic za was :-)
 • Gość
  16.09.2017 23:42
  Ale brednie. No mszę w Oświęciumiu to dopiero na nielegalu były i obrażały Boga swoją formą.... No ... takie mniej święte były przez to i Bóg się pewnie gniewał że te wredne typy więźniowie obozu go obrażali nie dośc odpowiednią fromą mszy...Puknijcie się w głowę. Typowe brednie o niczym.
  doceń 8
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL